Meteoropata na czterech łapach

fot. Shutterstock

Czy psy cierpią z powodu zmian pogody?

Czy psy cierpią z powodu zmian pogody?

Podczas nagłego załamania pogody czy też nastania jesienno-zimowych szarug pies często nie ma ochoty na długie, forsowne spacery, z trudem daje się sprowokować do zabawy, ma gorszy apetyt i większość czasu przesypia.

Takie zachowania widoczne są zwłaszcza u psów, które ukończyły siódmy rok życia. Tłumaczy się to meteoropatią, czyli nadwrażliwością organizmu na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. U psów ze schorzeniami ortopedycznymi mogą się nasilać bóle. Zaostrzeniu ulegają przewlekłe stany zapalne i zwyrodnieniowe. Mogą się też odzywać stare złamania i zwichnięcia kończyn, a także potęgować objawy gośćcowe, mięśnio- i nerwobóle. Pies jest dużo bardziej wrażliwy na ból, natomiast reakcje i zachowania są spowolnione.

Wzrasta też liczba wizyt w lecznicach z powodu zaostrzenia się chorób związanych z niewydolnością krążenia, przeziębieniami i problemami z układem pokarmowym. Znacznie częstsze są również przypadki zapaleń skóry i zewnętrznego przewodu słuchowego o podłożu grzybiczym, bakteryjnym i parazytologicznym. Brzydka lub zmienna pogoda źle wpływa także na psychikę zwierząt – stają się bardziej drażliwe i apatyczne. Chcąc pomóc zwierzakowi, trzeba zadbać o to, aby dostawał dobrze zbilansowaną karmę. Należy uzupełniać ją umiarkowanie składnikami mineralno-witaminowymi i tzw. wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega 3 i 6. Trzeba również zapewnić psu regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Po konsultacji z lekarzem weterynarii można też podać środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments