09.12.2011
Minister finansów pozwala usypiać psy celników
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W wypadku zaprzestania wykorzystania psa służbowego w służbie można go „przekazać do punktu weterynaryjnego w celu dokonania eutanazji” – zapisano w pkt. 3 par. 32 zarządzenia ministra finansów z dnia 23 listopada 2011 r. w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów. A z psa można przestać korzystać nie tylko, gdy będzie stary lub chory, ale gdy straci węch lub słuch albo jego przewodnik odmówi udziału w wyznaczonym szkoleniu.
fot. archiwum celnicy.pl
Zarządzenie to wywołało oburzenie wśród celników, którzy napisali list do ministra Jana Vincenta Rostowskiego. Przypomnieli w nim, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Zwrócili też uwagę, że uśmiercenie zwierzęcia jest uzasadnione wyłącznie: potrzebą gospodarczą, względami humanitarnymi, koniecznością sanitarną, nadmierną agresywnością lub potrzebami nauki. Napisali: „Za zabicie psa z naruszeniem tych zasad grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do roku. Tymczasem Minister Finansów w ogóle nie przewiduje zapewnienia jakiejkolwiek opieki nad psem, który nie jest wykorzystywany w służbie”.
Czy gdyby jakiś celnik – na polecenie swojego szefa, którego zobowiązał do tego minister finansów – udał się z psem, który na przykład stracił węch, do punktu weterynaryjnego, uśpiono by tam psa na jego prośbę? – Jeśli zwierzę jest zdrowe pod względem klinicznym, nie ma możliwości dokonania eutanazji. Usprawiedliwia ją tylko nierokujący poprawy stan zdrowia – mówi lek. wet. Artur Dobrzyński, wieloletni współpracownik miesięcznika „Mój Pies”. – Nawet agresywnego psa nie usypia się od razu, tylko najpierw proponuje się kastrację i pracę z behawiorystą. Lekarz, który złamie przepisy Ustawy o ochronie zwierząt, odpowiada przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej, może też być postawiony przed sądem
A jak powinno się traktować ciężko pracujące psy służbowe? – Psy, w które państwo zainwestowało dużo pieniędzy i pracy i które zarabiają dla państwa masę pieniędzy, choćby wykrywając wartą nieraz wiele milionów złotych kontrabandę, zasługują na dożywotnią emeryturę. To, co proponuje Ministerstwo Finansów, kojarzy mi się z jednym: pies zrobił swoje, pies może odejść – mówi Karina Schwerzler, laureatka nagrody „Serce dla zwierząt” (2007) przyznawanej przez miesięcznik „Mój Pies”.
Z Kariną Schwerzler zgadza się autor listu celników Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL: „Psy od lat pełnią służbę w Służbie Celnej. Nie wyobrażamy sobie zwalczania przemytu narkotyków czy papierosów i tytoniu bez pomocy naszych czworonogów. Swoimi umiejętnościami doprowadzają przemytników do rozpaczy, chronią nasz budżet przed skutkami oszustw, zachwycają na licznych pokazach i konkursach. Są to zwierzęta starannie wyselekcjonowane, wyszkolone, bardzo inteligentne, które rozumieją i czują. Wydawałoby się, że skoro z nawiązką zapracowały na swoje utrzymanie, to Służba Celna zapewni im przynajmniej budę i miskę karmy na zasłużonej emeryturze”.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.07.2025
Zapisz się na RAW PALEO WARSAW DOG RUN i pomóż bezdomnym zwierzętom
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
RAW PALEO WARSAW DOG RUN to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy kochają psy, ruch na świeżym powietrzu i chcą zrobić coś dobrego. Tegoroczna edycja łączy bieganie z psem w formie canicrossu i dogtrekkingu z akcją charytatywną #BiegamDobrze dla Zwierzaków, wspierającą bezdomne psy i koty w całej Polsce.
undefined
09.07.2025
RAW PALEO WARSAW DOG RUN: pies i opiekun na wspólnej trasie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Już tej jesieni w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja RAW PALEO WARSAW DOG RUN – wyjątkowego wydarzenia, które łączy miłość do czworonogów z pasją do biegania. Będzie sportowo, emocjonalnie, a przede wszystkim wspólnie – bo w canicrossie i dogtrekkingu nie chodzi tylko o wynik, ale o więź, zaufanie i wspólne pokonywanie kilometrów. To coś więcej niż sport – to styl życia, który zyskuje coraz więcej fanów.
undefined
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined