Ministerstwo Finansów wyjaśnia


W piątek (9 grudnia) pisaliśmy o poruszeniu, które wśród celników wywołało zarządzenie ministra finansów zawierające m.in. przepis o tym, że psa niezdolnego do służby celnej można „przekazać do punktu weterynaryjnego w celu dokonania eutanazji”. Tematem zajęły się też inne media, m.in. TVN 24, a Ministerstwo Finansów przesłało do stacji oświadczenie w tej sprawie.

Biuro prasowe ministra finansów tłumaczy, że „art. 32 zarządzenia odnosi się do tych psów, wobec których Komisja Doboru Psa Służbowego orzekła, że nie mogą pełnić służby z powodu przewlekłych, nieuleczalnych chorób. (…) Nie jest możliwe uśmiercenie przez lekarza weterynarii zdrowego psa służbowego w Służbie Celnej tylko dlatego, że został on wycofany ze służby”.
Nie doszłoby do tej burzliwej dyskusji, gdyby ministerstwo w swoim zarządzeniu zaznaczyło, że usypianie dotyczy jedynie nieuleczalnie chorych zwierząt. Skoro jednak tak wielu celników zrozumiało je inaczej, oznacza to, że sformułowania, których użyto, były niejednoznaczne. Można się o tym przekonać, czytając zarządzenie (patrz niżej).

W całej sprawie pocieszające jest to, że jak czytamy dalej w oświadczeniu: „żaden pies w Służbie Celnej nie został do tej pory przekazany do punktu weterynaryjnego w celu dokonania eutanazji”.  ACh

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments