Miska niezgody

fot. Shutterstock

Czy dwa psy mogą jeść z tej samej miski? Takie rozwiązanie jest niewskazane - i to nie tylko ze względów higienicznych

Wbrew pozorom podawanie dwóm psom jedzenia w jednej misce wcale nie oszczędzi nam czasu. I tak bowiem – ze względów higienicznych – po użyciu miski przez jednego z nich należałoby ją dokładnie umyć (patrz ramka). Natomiast ze względów wychowawczych takie rozwiązanie może nam przysporzyć sporo problemów.

Wprawdzie zdarza się, że pies pozwala jeść ze swojej miski innemu psu lub nawet kotu, zazwyczaj jednak opiera swoją pozycję w rodzinie nie tylko na relacjach z jej członkami, lecz również na posiadaniu przedmiotów: posłania, zabawek, czasami fotela lub łóżka i właśnie miski. Aby więc dwa psy żyły zgodnie pod jednym dachem, trzeba pozwolić im określić wzajemne strefy wpływów – w szczególności dotyczy to miejsca do spania i do jedzenia.

Jeśli zatem używamy jednej miski dla więcej niż jednego psa, zadajemy gwałt psiej psychice, która podpowiada zwierzęciu, że prawo dotykania miski i pokarmu mają tylko istoty postawione wyżej w hierarchii stada. Jeśli psy są dwa, oznacza to, że przynajmniej dla jednego z nich taka sytuacja może być problemem i stanowić podłoże konfliktu. Wspólna miska może poróżnić nawet zaprzyjaźnione psy.

MISKA PEŁNA ZARAZKÓW
Psy jedzące z jednej miski mogą się wzajemnie zarażać – nawet jeśli są regularnie szczepione i odrobaczane – np. zapaleniami gardła, dziąseł, nosa, skóry okolicy warg (zarówno na tle bakteryjnym, jak i grzybiczym). Również gdy pies cierpi na zapalenie napletka czy zatok okołoodbytowych i regularnie wylizuje te miejsca, przenosi bakterie do miski.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments