Myśliwy na kanapie – clumber spaniel

fot. Shutterstock

Największy ze spanieli jest z pochodzenia prawdziwym arystokratą, z zamiłowania wytrwałym myśliwym, a z usposobienia czułym towarzyszem rodziny

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia clumber spaniela. Jedna z nich głosi, że rasa powstała w wyniku krzyżówki basseta i nieistniejącego już spaniela alpejskiego. Według drugiej, clumbery są potomkami innej wymarłej rasy – blenheim spaniela. Nie ulega jednak wątpliwości, że rasa ta, choć obecnie uznana za brytyjską, ma francuskie korzenie.

Na królewskim dworze
Najbardziej rozpowszechniona wersja głosi, że spaniele te hodował w tajemnicy francuski arystokrata Duc de Noailles. Po wybuchu Rewolucji Francuskiej, aby uratować swoje psy, podarował całą sforę Henry’emu Clintonowi, diukowi Newcastle, który mieszkał w posiadłości Clumber Park. Stąd nazwa rasy. Psy te cieszyły się niezwykłą popularnością wśród arystokracji, były ozdobą wielu brytyjskich domów. Doskonałe osobniki użytkowe i wystawowe hodował sam król Edward VII i jego syn Jerzy V. Po śmierci tego ostatniego w połowie XIX w. rasa zaczęła tracić na znaczeniu. Myśliwi preferowali szybsze, zwinniejsze rasy spanieli. Clumbery trzymali tylko ich zagorzali miłośnicy. Renesans zainteresowania rasą nastąpił w latach 60. XX w. w Ameryce Północnej. Mimo to wciąż należy ona do rzadkich.

Pasja łowcy
Clumber spaniel jest psem o flegmatycznym usposobieniu, pełnym wewnętrznego spokoju i powagi. Ma mocne kości i grubą skórę, taki typ budowy określa się jako limfatyczny. Najbardziej charakterystyczna jest głowa clumbera, o mocno zaznaczonych łukach brwiowych i stopie (przełomie nosowo-czołowym) oraz dużych, mięsistych faflach. Budowa ciała determinuje określony temperament. To oczywiste, że pies ten nie będzie wulkanem energii, ale nie należy też do typowych kanapowców. Tak jak inne spaniele został wyhodowany przede wszystkim do polowania i do dziś przejawia dużą pasję łowiecką. Jego cechy – cierpliwość, wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do celu sprawiają, że świetnie się do takiej roli nadaje. Trzymany w domu może być uparty, co oznacza kłopoty z wychowaniem. Pies ten źle reaguje na szkolenie siłowe. Nie należy od niego oczekiwać ślepego posłuszeństwa, ale raczej rozumnej współpracy z człowiekiem.

Aktywny śpioch
Do określenia charakteru clumbera chyba najbardziej pasuje słowo dobroduszny. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi i zwierząt. Bardzo przywiązany do rodziny, uczuciowy, doskonale nadaje się na towarzysza dla dzieci. Na ogół clumbery darzą przyjaźnią wszystkich ludzi, choć niektóre osobniki bywają nieufne w stosunku do obcych. Mimo wrodzonego spokoju, clumber ma dużą potrzebę aktywności. Lubi długie spacery, połączone z buszowaniem w zaroślach. Chętnie pływa, aportując z wody i z lądu. Z racji ciężkiej budowy nie nadaje się raczej do sportów wymagających dużej szybkości i skoków, jak agility czy flyball.
Pies tej rasy bez specjalnych problemów przystosuje się także do mniej aktywnego trybu życia – dużo czasu spędza wtedy na spaniu. Clumbery mocno linieją, a niektóre dodatkowo dość obficie się ślinią.

Na choroby pływanie
Ciężka budowa ciała może powodować również wystąpienie chorób, np. dysplazji stawów biodrowych. Dlatego psa w młodym wieku nie można przeciążać wysiłkiem fizycznym; należy utrzymywać go w dobrej kondycji, co zapewnia szczególnie pływanie. Długi kręgosłup sprawia, że u kilkuletnich psów mogą pojawić się problemy z dyskiem. Dość często zdarzają się także kłopoty z powiekami – entropium lub ektropium. Kilka lat temu w hodowli Complement przyszedł na świat pierwszy polski miot clumberów, ale teraz nie ma u nas hodowli tych niezwykłych spanieli.

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy Sylwii Sawickiej.
Clumber spaniel VIII gr. FCI – aportery, płochacze i psy dowodne

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Charakter: spokojny, zrównoważony, pełen godności, inteligentny, wytrwały w pracy, uparty, bardzo łagodny w stosunku do ludzi i zwierząt
Wielkość: nie określona we wzorcu
Waga: idealna waga: psy: 34 kg, suki: 29,5 kg
Szata: włos jedwabisty, prosty, przylegający do ciała, gęsty; na kończynach i klatce piersiowej tworzy obfite pióro
Maść: biała z niewielkimi cytrynowymi lub pomarańczowymi znaczeniami
Długość życia: 12 lat
Podatność na szkolenie: średnia; może być uparty, lubi mieć własne zdanie
Aktywność: spokojny, bardzo wytrzymały; lubi długie, spokojne spacery, nie jest typem sprintera
Koszty utrzymania: 80-100 zł miesięcznie
Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; w rasie często występuje dysplazja stawów biodrowych, zdarzają się problemy z kręgosłupem i z oczami (entropium i ektropium)
Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce nie działa obecnie żadna hodowla. Kilka hodowli jest w Czechach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments