Na Alasce znów ścigają się psy


67 maszerów ze swoimi psami zadeklarowało udział w 41. Iditarod Dog Sled Race, który wystartuje w sobotę 2 marca z Anchorage na Alasce. Dotarcie do mety w miejscowości Nome zajmie psom i maszerom około dziewięciu dni.

Tegoroczna zima na Alasce jest wyjątkowo ciężka, temperatura spada nawet poniżej – 40 stopni C. Maszerzy muszą więc szczególnie zatroszczyc się o swoich czworonoznych podopiecznych.

Wyścig upamiętnia wydarzenia z 1925 roku, gdy sztafeta złożona z 20 zaprzęgów psów rasy alaskan malamute wyruszyła z miejscowości Nenana, by dostarczyć lekarstwa do Nome, w którym panowała epidemia błonicy. Psy pomogły wówczas uratować życie ponad 100 osób.

Iditarod uznawany jest za drugi pod względem trudności (po Yukon Quest) wyścig psich zaprzęgów na Alasce. W latach 70. XX w., gdy zaczęto go organizować, pokonanie trasy 1850 km zajmowało najlepszym maszerom 20 dni. Dziś ten czas skrócił się o połowę. Jak morderczy jest to wysiłek, świadczą już same zasady: startują zaprzęgi złożone z 12-16 psów, a do klasyfikacji na mecie wystarczy ich sześć… W ubiegłym roku zwyciężył zaprzęg Dallasa Seaveya. MC  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments