Najpierw smycz

fot. Shutterstock

Pierwsze wyjścia na dwór ze szczeniakiem kończą się często - zamiast załatwieniem potrzeb fizjologicznych - szarpaniną na smyczy. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw należy przyzwyczaić szczeniaka do chodzenia na smyczy w mieszkaniu. Osiągniemy to, prowadząc go po pokoju i zachęcając do podążania za nami smakołykiem lub zabawką. Dopiero po kilku dniach takich ćwiczeń możemy się pokusić o pierwszy prawdziwy spacer, na który również bierzemy ze sobą przysmaki.

Pamiętajmy, że załatwianie się na dworze to dla szczeniaka nie lada problem. Mało który ośmieli się zostawić swój ślad na terenie oznaczonym wcześniej przez dorosłe czworonogi. To tak, jakby bez pozwolenia wkraczał na ich terytorium.
Dlatego jeśli mu się to uda, nie zapomnijmy o pochwale. Najgorzej jest, gdy szczeniak jeszcze nie potrafi chodzić na smyczy, a na to nakłada się stres związany z załatwianiem się na obcym terenie. Dlatego nie starajmy się osiągnąć wszystkiego naraz. Najpierw nauczmy psa chodzenia na smyczy, a z czasem przyzwyczai się do załatwiania się na dworze. W żadnym razie nie wolno go karcić za brudzenie w mieszkaniu. W ten sposób możemy osiągnąć tylko to, że pies będzie się bał załatwić przy nas również na dworze.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments