Nie utrudniaj rozwoju


Kiedy zacząć ćwiczyć chodzenie w kagańcu?

Szczeniak poznaje otaczający go świat głównie przez dotykanie pyszczkiem, wąchanie, lizanie czy gryzienie. Kaganiec znacznie utrudniłby więc jego rozwój. Poza tym prawie nigdy się nie zdarza, by taki malec był dla kogoś niebezpieczny. Szkoda, że nie wzięli tego pod uwagę twórcy przepisów nakładających obowiązek noszenia kagańców w miejscach publicznych na wszystkie czworonogi, bez względu na wiek i wielkość…

Przyzwyczajać szczeniaka do noszenia kagańca powinno się zacząć dopiero po ukończeniu przez niego sześciu miesięcy. Najpierw musimy wybrać odpowiedni typ. Jeśli ma on być rzeczywiście zabezpieczeniem, odpowiedni będzie plastikowy lub metalowy. Gdy natomiast nasz pies jest łagodny i chcemy jedynie sprostać wymogom prawnym, zdecydujmy się na kaganiec z materiału, lekki i mało krępujący. Rozmiar należy dobrać tak, by nasz podopieczny mógł uchylić pysk i by od końca kagańca do czubka nosa pozostało 1-2 cm. Na zakupy warto się więc wybrać z psem, aby można było zrobić przymiarkę.

Przyzwyczajanie do kagańca musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Zaczynamy od nakładania go na kilka sekund. Można do niego wrzucać smakołyk, który nasz podopieczny będzie wyjmował, a tym samym wsadzał kufę do środka. Dopiero po kilku dniach ćwiczeń zapinamy kaganiec, chwalimy psa – i po kilkunastu sekundach zdejmujemy. Następnie przychodzi czas na ćwiczenia na smyczy. Zakładamy kaganiec i ruszamy zdecydowanym krokiem, podciągając smycz nieco do góry, by uniemożliwić psu zdjęcie go. Początkowo pokonujemy w ten sposób kilkanaście metrów, potem wydłużamy dystans. Zawsze na końcu nagradzamy pupila smakołykiem. Dopiero po kilku dniach takich ćwiczeń możemy mu pozwolić na bieganie luzem w kagańcu, lecz wtedy również często go przywołujemy i chwalimy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments