15.09.2008
Nieoczekiwana zmiana miejsc
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Mój pies ma takie dziwne gulki na brzuchu. Co to może być?” - pytają mnie często czytelnicy i internaucil. To może być… w zasadzie wszystko: guz, ropień - albo przepuklina
fot. Shutterstock
Najczęściej u psów spotyka się przepuklinę pępkową – okrągłe uwypuklenie skóry w okolicy pępka. Z reguły jest to wada wrodzona o podłożu genetycznym – takie zwierzęta nie mogą niestety być rozmnażane. Zdarza się też jednak u szczeniaków przepuklina nabyta – gdy suka odgryzie pępowinę w nieodpowiednim miejscu.
Duża przepuklina – duży kłopot
Niewielka przepuklina wypełniona jest zwykle tkanką tłuszczową i nie stanowi takiego zagrożenia dla zdrowia czy życia zwierzaka, jak przepuklina duża, do której często dostają się jelita. W wypadku dużych przepuklin pępkowych niejednokrotnie dochodzi do uwięźnięcia jelit w worku przepuklinowym. Objawia się to ostrym bólem brzucha, a kończy niekiedy nawet zapaleniem otrzewnej.
Rośnie czy maleje?
Zazwyczaj przepuklina pępkowa nie daje żadnych objawów chorobowych. Worek przepuklinowy może się jednak powiększać w miarę tego, jak pies rośnie. Zdarza się też, że pierścień przepuklinowy sam się zwęża. O ewentualnej operacji decyduje lekarz – w zależności od wielkości i rodzaju przepukliny oraz płci psa (przepuklina może np. utrudniać poród, bo tzw. tłocznia brzuszna nie pracuje wtedy jak należy).
Pęcherz w pachwinie
Z kolei przepuklina pachwinowa najczęściej występuje u dorosłych suk, rzadziej – u samców, u których przybiera postać przepukliny mosznowej. Prawdopodobnie powodują ją obciążenia dziedziczne i tzw. predyspozycje anatomiczne. Wskutek zwiększonego nacisku trzewi może dojść do wydostania się ich poprzez kanał pachwinowy do pachwiny lub między mięśnie brzucha. Taka przepuklina ujawnia się uwypukleniem w okolicy zewnętrznego kanału pachwinowego, w którym mogą się znajdować jelita, a niekiedy nawet pęcherz moczowy czy róg macicy. Konieczny jest wówczas zabieg chirurgiczny.
Operować czy nie?
Czasami u psów spotykana jest urazowa przepuklina brzuszna, która powstaje – jak nazwa wskazuje – wskutek urazu mechanicznego. Widoczna jest zwykle na bocznych ścianach brzucha, a niekiedy między ostatnimi żebrami. Świeża przepuklina tego typu przybiera postać szpary, zastarzała to uwypuklenie bardziej okrągłe, o gładkich i zgrubiałych brzegach. Przeprowadzenie operacji może być konieczne, gdy przepuklina jest świeża i istnieje niebezpieczeństwo zaciśnięcia trzewi. Jeśli mamy do czynienia ze starszymi przepuklinami, zabieg powinno się wykonać w momencie, kiedy ustąpił już ostry obrzęk powłok i ich bolesność.
Kiedy przepuklina zagraża życiu?
Jeśli twój pies ma dziwne wybrzuszenie w pachwinie lub na brzuchu, a ponadto zaobserwujesz u niego:
– niepokój
– chodzenie z kąta w kąt
– „obrzęk” brzucha
– problemy z wypróżnianiem
natychmiast udaj się do weterynarza – to objawy groźnego dla życia uwięźnięcia jelit!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.06.2025
Twój pies je kamienie? Wiemy, jak go tego oduczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psiaki lubią brać w pysk przeróżne rzeczy – patyki, nieczystości spod krzaka… Ale co zrobić, kiedy pies je kamienie?
undefined
27.06.2025
Letnie niebezpieczeństwa. Na co musisz uważać podczas wakacji z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacyjny wyjazd z psem może być pełen niespodzianek – nie tylko tych pozytywnych! Podpowiadamy, jak ustrzec się przed największymi niebezpieczeństwami podczas urlopu z psem!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined