O suczce z wypadku, która miała dużo szczęścia

Do białostockiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zadzwonił Antoni Walentynowicz, pracujący na co dzień jako konserwator obwodu ochronnego Łapy w Narwiańskim Parku Narodowym. Tylko jego zaniepokoił los małego psa pozostawionego w rozbitym podczas wypadku w okolicach Białegostoku aucie. Policja, która była na miejscu zdarzenia, choć wiedziała o psie, nie zrobiła nic, aby go ratować.

Kierowca auta przeżył wypadek, mimo że doszło do groźnego zderzenia czołowego z innym samochodem osobowym, jednak został od razu zabrany do szpitala. Kiedy wrak juz był holowany do Białegostoku na złom, Antoni Walentynowicz zdążył na czas powiadomić białostocki TOZ, że w środku znajduje się przerażony piesek. Anna Jaroszewicz, prezes TOZ w Białymstoku, znana z tego, że jest specjalistką od rzeczy niemożliwych, zlokalizowała lawetę z wrakiem, skontaktowała się z właścicielem firmy holującej i dzięki temu kierowca dostał polecenie, aby odstawić psa pod wskazany adres.

Suczka trafiła do domu tymczasowego będącego pod opieką TOZ. Przerażone i sztywne ze strachu zwierzę siedziało wciśnięte miedzy fotelami, ale nie miało żadnych obrażeń. Jak się później okazało, także kierowca auta, którym był pijany 23-letni mężczyzna, wyszedł z tego wypadku bez szwanku. Patrząc na zdjęcie rozbitego auta, aż trudno w to uwierzyć.

Jeszcze tego samego dnia rodzina sprawcy wypadku odebrała suczkę. Choć z tego typu interwencją białostocki TOZ zmierzył się po raz pierwszy, cała akcja przebiegła wspaniale. Szkoda tylko, że procedury policyjne lub wyobraźnia i empatia policjantów są na tyle ułomne, że o psa po wypadku nie zadbano od razu, tylko narażono go na niepotrzebny dodatkowy stres i niebezpieczeństwo. Suczka miała dużo szczęścia w nieszczęściu, nie tylko bowiem nie wypadła z samochodu podczas uderzenia i przeżyła wypadek, ale trafiła też na łańcuszek ludzi dobrej woli, dzięki którym jej historia zakończyła się happy endem. PK