1. Nagradzaj często, ale małymi smakołykami. Na początku szkolenia używaj szczególnie atrakcyjnych nagród.
2. Klikaj dokładnie podczas zachowania, którego chcesz nauczyć. Pamiętaj, że kliknięcie kończy zachowanie – dlatego nagradzaj psa zawsze po kliknięciu, niezależnie od tego, co on w danym momencie robi.
3. Klikaj tylko raz. Jeśli chcesz psa nagrodzić szczególnie mocno, zwiększ liczbę smaczków – nie kliknięć.
4. Lekcje powinny być krótkie. Bardziej efektywne będą trzy pięciominutowe sesje niż godzinna lekcja
5. Nagradzaj kliknięciem także nieświadome lub przypadkowe zachowania – jeśli spełniają twoje oczekiwania. Pozwól zwierzakowi samodzielnie odkrywać, jak wywoływać kliknięcie.
6. Nie czekaj, aż pies wykona zadanie idealnie. Klikaj i nagradzaj nawet małe kroczki w dobrym kierunku – dziel skomplikowane zachowania na części.
7. Stopniowo podnoś poprzeczkę. Np. gdy pies opanował warowanie, zacznij go nagradzać, gdy pozostanie w tej pozycji dłużej, albo z dodatkowymi utrudnieniami (np. rozproszeniami)
8. Noś ze sobą kliker i wykorzystuj go w różnych sytuacjach, gdy chcesz nagrodzić psa za coś, co robi dobrze.
9. Jeśli masz zły humor – odłóż kliker. Uważaj, by nie skojarzył się on psu z przykrymi następstwami, np. szarpaniem smyczą.
10. Jeśli uważasz, że twój pies nie robi postępów, być może. klikasz zbyt późno. Poproś kogoś doświadczonego, by spojrzał na was podczas ćwiczeń i doradził, jak prawidłowo posługiwać się klikerem.
O tym należy pamiętać

Garść porad dla osób szkolących psy klikerem.