O tym należy pamiętać

fot. istockphoto.com

Garść porad dla osób szkolących psy klikerem.

1. Nagradzaj często, ale małymi smakołykami. Na początku szkolenia używaj szczególnie atrakcyjnych nagród.
2. Klikaj dokładnie podczas zachowania, którego chcesz nauczyć. Pamiętaj, że kliknięcie kończy zachowanie – dlatego nagradzaj psa zawsze po kliknięciu, niezależnie od tego, co on w danym momencie robi. 
3. Klikaj tylko raz. Jeśli chcesz psa nagrodzić szczególnie mocno, zwiększ liczbę smaczków – nie kliknięć.
4. Lekcje powinny być krótkie. Bardziej efektywne będą trzy pięciominutowe sesje niż godzinna lekcja
5. Nagradzaj kliknięciem także nieświadome lub przypadkowe zachowania – jeśli spełniają twoje oczekiwania. Pozwól zwierzakowi samodzielnie odkrywać, jak wywoływać kliknięcie.
6. Nie czekaj, aż pies wykona zadanie idealnie. Klikaj i nagradzaj nawet małe kroczki w dobrym kierunku – dziel skomplikowane zachowania na części.
7. Stopniowo podnoś poprzeczkę. Np. gdy pies opanował warowanie, zacznij go nagradzać, gdy pozostanie w tej pozycji dłużej, albo z dodatkowymi utrudnieniami (np. rozproszeniami)
8. Noś ze sobą kliker i wykorzystuj go w różnych sytuacjach, gdy chcesz nagrodzić psa za coś, co robi dobrze.
9. Jeśli masz zły humor – odłóż kliker. Uważaj, by nie skojarzył się on psu z przykrymi następstwami, np. szarpaniem smyczą.
10. Jeśli uważasz, że twój pies nie robi postępów, być może. klikasz zbyt późno. Poproś kogoś doświadczonego, by spojrzał na was podczas ćwiczeń i doradził, jak prawidłowo posługiwać się klikerem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments