Od 26 lat wszyscy kochają tę rasę! Ty też?


Jak co roku, Amerykanie ogłosili listę najpopularniejszych ras psów. Nie zgadniecie, która rasa wygrała tym razem!

Amerykański Związek Kynologiczny (American Kennel Club) zawsze na początku roku ogłasza listę najpopularniejszych ras. Ranking ten opiera się na ilości szczeniąt danej rasy, które Amerykanie kupowali i rejestrowali w AKC przez cały poprzedni rok. Dotyczy więc wyłącznie psów rasowych, kupowanych w legalnych, zarejestrowanych hodowlach.

Szczeniak labradora
fot. Shutterstock

Ranking ogłoszony kilka dni temu pokazuje, jakie rasy psów mieszkańcy Stanów Zjednoczonych najchętniej kupowali w 2016 roku. Po raz 26. z rzędu (to absolutny rekord) wygrał labrador retriever! Wygląda na to, że pod względem popularności jest nie do pobicia.

Labrador znów wygrał i nic nie wskazuje na to, by ustąpił komuś w najbliższym czasie miejsce na podium. To tak wszechstronny pies, że wcale mnie nie dziwi, iż jest tak popularny. Pasuje do różnych stylów życia – powiedziała wiceprzewodnicząca AKC Gina DiNardo.

Drugie i trzecie miejsce również od lat się nie zmienia. Zajmują je owczarek niemiecki (pies tej rasy wygrał w tym roku prestiżową wystawę Westminster) i golden retriever.

Amerykańscy kynolodzy zauważają, że powoli wraca popularność rottweilera, który najwyższą pozycję zajmował w 1997 roku (drugie miejsce). Później na wiele lat zniknął z top 10, a od kilku lat znów staje się modną rasą. W 2016 roku zajął ósme miejsce.

Największy ruch widać w grupie terierów, szczególnie wśród mniejszych psów z tej rodziny. Coraz popularniejsze stają się jack russell terriery (w 2015 – 104. miejsce, w 2016 – 90. miejsce), parson russell terriery (w 2015 – 111. miejsce, w 2016 – 109. miejsce) i dandie dinmont terriery (w 2015 – 172. miejsce, w 2016 – 167. miejsce).

 

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments