Jak oduczyć psa tarzania się w kupie?

fot. Shutterstock

Psy kochają to robić! Ale właściciele już niekoniecznie lubią kąpać psy wytarzane w śmierdzących rzeczach. Jak z tym walczyć?

Zastanawiasz się, dlaczego psy lubią tarzać się w kupie? Przeczytaj nasz artykuł – KLIK!

Jeśli już zdajesz sobie sprawę z tego, że to zachowanie dość instynktowne, masz na pewno świadomość, że trudno będzie z tym walczyć. Pies robi to dla przyjemności i nie do końca potrafi się kontrolować, gdy wyczuje coś wspaniale cuchnącego.

Co możesz zrobić?

  • Postaraj się nie reagować zbyt gwałtownie, gdy zobaczysz na spacerze, że pies zaczyna się w czymś tarzać. Jeśli masz w zwyczaju robić sceny w takiej sytuacji, nieświadomie wzmacniasz to zachowanie, zamiast je wygaszać. Nigdy też psa nie goń, bo albo będzie się ciebie bał, albo uzna to za świetną zabawę.
  • Jeśli na waszej stałej trasie spacerowej od kilku dni znajduje się np. zdechły gołąb, nie testuj psa, nie czekaj, aż w końcu zechce się w nim wytarzać. O ile możesz, usuń potencjalne przyczyny niechcianych zachowań.
  • W miejscach, które mogą być niebezpieczne – np. na pastwisku, gdzie zostały krowie odchody albo w lesie, gdzie może leżeć padlina – trzymaj psa na smyczy lub lince.
  • Jeżeli dojdziesz do wniosku, że winowajcą jest nuda, poszukaj sposobów na urozmaicenie psich spacerów. Umów się ze znajomym, który również ma psa, by zwierzaki mogły się pobawić. Zacznij psa czegoś uczyć i ćwicz z nim w różnych momentach spacerów. Pobaw się w chowanego (schowaj się za drzewem i wołaj psa, by mógł cię znaleźć). Porzucaj mu zabawkę. Jednym słowem – przekuj uwagę psa na inne, równie atrakcyjne aktywności.

A jeśli przyjdzie dzień, że wszystkie środki zawiodą… Po prostu kup dobry szampon dla psa i pomyśl o tym, że nie jesteś sam! Każdego dnia tysiące właścicieli mierzy się z takim samym problemem. Bo taki jest po prostu urok psów!

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments