Orzechy, którymi możesz poczęstować psa


Sprawdźcie, które orzechy bez obaw można psu podawać, a które nie powinny trafić do psiego pyska!

ORZECHY ZIEMNE (ARACHIDOWE)

Orzechy ziemne i masło orzechowe
fot. Shutterstock

To z nich wytwarza się masło orzechowe. Czasem można się spotkać z poradami, by np. kong lub inną zabawkę do wypełniania jedzeniem wysmarować masłem orzechowym, które pies będzie chętnie zlizywał. Można tak robić – masło orzechowe, podobnie jak orzechy ziemne, jest dla psów bezpieczne. Trzeba tylko pamiętać o dodatkach, które już takie bezpieczne nie są – orzeszki solone zdecydowanie nie są dla psów wskazane, a masło orzechowe, które zawiera cukier, nadaje się jako smakołyk tylko od czasu do czasu.

MIGDAŁY

Migdały
fot. Shutterstock

Jeśli pies zje kilka migdałów, nie ma powodów do paniki. Trzeba jednak pamiętać, że te orzechy są dość trudne do trawienia i przy większej ilości mogą spowodować rozstrój żołądka. Nie są więc niebezpieczne, ale nie mogą stać się psim przysmakiem.

ORZECHY MAKADAMIA

Orzechy makadamia
fot. Shutterstock

Te orzechy są dla psów naprawdę niebezpieczne! Nawet mała ilość powoduje osłabienie organizmu, wymioty, trudności z poruszaniem się. Nie wiadomo, jakie dokładnie toksyny zawierają te orzechy, że są tak groźne dla czworonogów.

PISTACJE

Pistacje
fot. Shutterstock

Ich spożycie nie jest dla psów niebezpieczne, ale trzeba koniecznie sprawdzić, czy nie podajemy przypadkiem spleśniałych orzeszków, bo to już dobre dla zwierzaka nie będzie.

ORZECHY WŁOSKIE

Orzechy włoskie
fot. Shutterstock

Bardzo często psy trują się właśnie tymi orzechami. Ich spożywanie wywołuje u czworonogów rozstrój żołądka, a nawet poważne problemy z jelitami.

ORZECHY NERKOWCA

Nerkowce
fot. Shutterstock

Tymi orzechami od czasu do czasu można psa poczęstować (byle z umiarem!). Zawierają one jednak dużo tłuszczu, nie są więc wskazane dla czworonożnych grubasków.

ORZECHY BRAZYLIJSKIE

Orzechy brazylijskie
fot. Shutterstock

Zawierają najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych ze wszystkich orzechów. Nawet ich niewielka ilość może się skończyć u psa zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Lepiej ich unikać.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments