Patron zwierząt patronem papieża


Kardynał Jorge Mario Bergoglio jako pierwszy papież przyjął imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu, zwanego też Biedaczyną z Asyżu, patrona zwierząt. W dniu jego imienin, 4 października, jest obchodzony Światowy Dzień Zwierząt.


Święty Franciszek z Asyżu symbolizuje troskę o drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego, a także o zwierzęta, które ów święty traktował z ogromnym szacunkiem. Dlatego jest dziś patronem zwierząt, a także patronem ekologów. W dniu jego święta w wielu kościołach odprawiane są msze, w których opiekunowie mogą uczestniczyć ze zwierzętami, a te ostatnie są błogosławione. Odwołują się do niego wszyscy, którym los zwierząt nie jest obojętny.

 


Kilka lat temu Krystyna Sienkiewicz, aktorka zaangażowana w prowadzenie schroniska w Milanówku, opiekunka wielu psów, ustawiła przed swoim domem w Warszawie figurę św. Franciszka, by – jak powiedziała – „opiekował się zarówno dwunogimi, jak i tymi, co chodzą na czterech łapach”. Gdy Krystyna Sienkiewicz odciskała swą dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, usłyszała taki oto wierszyk o sobie: „Rzecz to niepojęta, ma renesansowe talenta, psy zgarnia z ulicy ten święty Franciszek w spódnicy”.

 


W rozmowie z miesięcznikiem „Mój Pies” ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana powiedział: „Wyznacznikiem tego, jak należy traktować zwierzęta, jest postawa św. Franciszka. Swego czasu zaczytywałem się Kwiatkami św. Franciszka. Pamiętam z nich m.in. opowieść o tym, jak wieśniak bił opornego osła, aż zwierzę go kopnęło i ugryzło. Widząc to, św. Franciszek klęknął przed osłem i przemówił do niego, a wieśniakowi wyjaśnił, że więcej można osiągnąć miłością niż kijem. Bracia św. Franciszka zdjęli z osła ciężary i sami je nieśli”.


Antosia, wyżlica włoska redaktor naczelnej portalu psy.pl Pauliny Król, leżała na kanapie, gdy nowy papież pojawił się na ekranie telewizora. Kiedy zaczął mówić,  usiadła i zaczęła się wpatrywać w telewizor, przekrzywiać głowę, tak jakby słuchała, a może nawet czuła ducha św. Franciszka. Czy papież Franciszek miał psa albo kota, czy będzie troszczył się nie tylko o ubogich, ale i o cierpiące zwierzęta? Tego nie wiemy, ale imię, które wybrał, zobowiązuje. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments