Pies albo kariera?

fot. istockphoto

Aż 35% właścicieli psów nie potrafi pogodzić pracy z wychowaniem psa. To wynik badań Ośrodka Szkolenia Psów Pastel. Mieszkańcy Unii Europejskiej spędzają w pracy średnio 37,9 godz. tygodniowo. Jeśli doliczymy do tego dojazdy do i z pracy, to okazuje się, że nasze psy mnóstwo czasu spędzają same.

Nie wszystkie dobrze to znoszą. – Zostawienie psa samego w domu na 8 godzin lub więcej wiąże się często z poważnymi problemami. Wiele psów doświadcza w tym czasie ogromnego stresu, część z nich rozładowuje napięcie demolując dom, pozostałe załatwiając swoje potrzeby w domu. Bywa, że psy stają się agresywne, bo nie poznają swojego opiekuna – pracoholika. Najdotkliwiej naszą długą nieobecność odczuwają szczenięta, które pozostawione same sobie nabierają złych nawyków – mówi Alicja Duda, trenerka Ośrodka Szkolenia Psów Pastel z Zabrza.

Znalezienie czasu dla swojego psa to obowiązek każdego właściciela. Po pierwsze dla dobra psa – by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, spacerów, zainteresowania. Po drugie dla dobra ludzi. Pies zestresowany, pełen lęku może być groźny. Dlatego jeśli ktoś spędza wiele godzin w pracy lub poza domem powinien poważnie zastanowić się zanim kupi psa. – Właściciele psów, którzy lekceważą sobie wolny czas z psem lub, którzy spacer traktują jak zło konieczne, mogą pożegnać się z dobrze ułożonym czworonogiem – przestrzega Duda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments