Pies bogów – nagi pies meksykański xoloitzqunitle


Wbrew pozorom nagusy są bardzo zdrowe i odporne. Trzeba je tylko chronić przed zimnem i upałem

Xoloitzquintle, zwany w skrócie xolo, to jedna z kilku ras psów bez owłosienia. Wywodzi się prawdopodobnie od nagich psów z Azji, które dotarły do Nowego Świata kilka tysięcy lat temu przez Cieśninę Beringa.wraz z przodkami dzisiejszych Indian. Najnowsze badania genetyczne wykazały, że wszystkie amerykańskie psy mają euroazjatyckich przodków.

Towarzysz do zjedzenia
Nagie psy były znane już w czasach przedkolumbijskich. Wyjątkowe znaczenie przypisywali im zwłaszcza Aztekowie. Służyły jako psy-towarzysze, zwierzęta ofiarne, ale również jako pokarm. Używano ich do polowań, stróżowania, a także w lecznictwie, traktując jako doskonały środek na reumatyzm. Z tego względu spały razem z ludźmi. Uważano również, że ich mięso ma właściwości lecznicze.
Nazwa rasy pochodzi od boga Xolotla. Aztekowie wierzyli, że nagie psy potrafią przeprowadzić ludzką duszę do krainy umarłych. Ludzi chowano często razem z psem, który był najpierw składany w ofierze.
Nagi pies wydaje się cieplejszy w dotyku od swoich owłosionych pobratymców, jednak w praktyce jego ciało ma taką samą temperaturę jak ciało innych psów. Brak sierści u xolo, podobnie jak u chińskich grzywaczy i nagich psów peruwiańskich, wynika z przyczyn genetycznych. Gen dominujący tego psa powoduje również braki w uzębieniu.

Uwaga na słońce
Hodowla samych psów nagich nie jest możliwa, gdyż w miocie rodzą się również psy owłosione. Z dwojga nagich rodziców może przyjść na świat 2/3 szczeniąt nagich i 1/3 owłosionych. Owłosione pieski dostają rodowody, ale nie można ich wystawiać, gdyż nie są uznane we wzorcu.
Wbrew pozorom, nagusy są bardzo zdrowe i odporne. Trzeba tylko chronić je przed zimnem i upałem. Uwielbiają wylegiwać się na słońcu, ale trzeba dawkować im tę przyjemność ze względu na ryzyko oparzenia. Nagie psy poleca się dla alergików, gdyż można je często kąpać, a kąpiel wypłukuje naskórek, który jest źródłem uczuleń.
Hodowcy zalecają, aby kąpać xolo w delikatnym żelu raz na 3 tygodnie. Po kąpieli można zastosować balsam nawilżający, a latem – krem z filtrem UV.

Do Polski z Moskwy
Xolo są inteligentne i ciekawskie. Mocno przywiązują się do ludzi, zwłaszcza do wybranej osoby w rodzinie. Wszystkim domownikom okazują czułość. Są natomiast nieufne w stosunku do obcych. Nie szczekają bez powodu, sygnalizują jednak obecność intruzów. W domu spokojne, dużą aktywność wykazują na spacerach.
Rasę zarejestrowano w Meksykańskiej Federacji Kynologicznej w 1956 r. Meksykańscy hodowcy nadal wyszukują psy o nieznanym pochodzeniu, hodowane w różnych zakątkach kraju. Jeśli spełniają one wymogi wzorca, mogą być włączane do hodowli. Dzięki temu powiększa się baza genetyczna rasy, co może pozytywnie wpływać na zdrowie psów.
W Europie rasa nie należy do popularnych, ale ma swoje grono miłośników. Dużo xolo hoduje się w Holandii. Do Polski pierwsze dwie suki odmiany standard sprowadzono w 1999 r. z Moskwy. Urodziły 9 szczeniąt, w tym 4 owłosione.

Za pomoc dziękujemy Annie Wojtkowiak
Poznajmy się: nagi pies meksykański

Klasyfikacja FCI: grupa 5 (szpice i psy pierwotne)
Kraj pochodzenia: Meksyk
Charakter: pies pełen temperamentu, czujny, nieufny w stosunku do obcych, doskonały stróż i towarzysz rodziny
Wielkość: miniaturowy: 25 – 35 cm, średni: 35 – 45 cm, standard: 45 – 55 cm (dopuszczalny wzrost 60 cm)
Szata: cechą charakterystyczną rasy jest brak owłosienia na większej powierzchni ciała; większość psów ma jednak krótką, szczeciniastą czuprynkę na głowie; na kończynach i ogonie występują rzadkie włosy; brak owłosienia nie jest wadą
Maść: preferowane jest jednolite, ciemne umaszczenie; kolor od czarnego, przez łupkowo szary, wątrobiany, różne odcienie brązu aż do ciemnożółtego;
dopuszczalne białe łaty
Długość życia: 15 i więcej lat
Podatność na szkolenie: średnia; dość niezależny
Aktywność: duża, lubi biegać, ale przystosuje się również do spokojniejszego trybu życia; w domu spokojny
Koszty utrzymania: zależnie od wielkości psa: 50-150 zł miesięcznie
Odporność/podatność na choroby: odporny, ale wrażliwy na zimno, upał i ostre słońce
Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest tylko jedna hodowla; szczenię trzeba wcześniej zamówić
Cena psa z rodowodem: 2000 zł