Pies dla chorych na narkolepsję


Dwutelni czarny cocker spaniel Theo z angielskiego Essex jest pierwszym w Europie psem wyszkolonym do pomocy ludziom cierpiącym na narkolepsję.Theo od blisko dwóch miesięcy przez całą dobę opiekuje się 19-latką o imieniu Kelly, która na narkolepsję cierpi od blisko czterech lat. W przeszłości dziewczyna zapadała w nagły sen w bardzo nietypowych miejscach – często poza domem – wielokrotnie kalecząc się przy tym i mocno obijając.
Pies, którego dostała od organizacji Medical Detection Dogs, zupełnie odmienił jej życie. Błyskawicznie rozpoznaje, kiedy Kelly zapada w narkoleptyczny sen, i od razu rusza jej z pomocą. Liżąc jej kark i szyję, wybudza ją w ciągu kilku sekund. Bez jego pomocy przebudzenie mogłoby nastąpić dopiero po kilku minutach.
Theo potrafi także przywołać pomoc, kiedy Kelly przez dłuższy czas nie odzyskuje przytomności lub kiedy się zrani. Wie bowiem, jak zwrócić na siebie uwagę przechodniów i jak doprowadzić ich do miejsca, w którym znajduje się jego pani. Punktualnie o drugiej w nocy alarmuje także nastolatkę, że nadeszła pora przyjęcia leków.
 
KK, Londyn
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments