Pies – dozwolony od lat pięciu?


Wraz z wiekiem dziecka maleje prawdopodobieństwo pogryzienia go przez psa. Naukowcy lekarze z Wydziału Pediatrii Akademii Medycznej w Grazu (Austria) zbadali wszystkie przypadki (341) pogryzienia dzieci poniżej 17 roku życia, które odnotowano w kartotece oddziału chirurgii tamtejszej kliniki.

Jeden ze współautorów badania Johannes Schalamon zwrócił uwagę, że liczba pogryzień maleje wraz z wiekiem, a najwyższa jest w wypadku dzieci jednorocznych. – Sugeruję rodzicom, by każdorazowo nadzorowali zabawę dziecka z psem i by wstrzymali się z zakupem psa do momentu, gdy dziecko skończy pięć lat – dodaje Schalamon. Z tą ostatnią opinią nie zgadza się dr Kathleen Cowling, rzeczniczka prasowa American College of Emergency Physicians (Amerykańska Szkoła Medycyny Ratunkowej), która zwraca uwagę, że wiele małżeństw ma psa, nim pojawi się dziecko, i nie można od nich żądać, by się go pozbyli. Bowling uważa jednak, że choć badania wykonano na podstawie przypadków zarejestrowanych w jednym szpitalu, to odzwierciedlają one sytuację w całym kraju, a nawet nie tylko w Austrii.

Ważny jest też wybór rasy, z badań wynikło bowiem, że w przybliżeniu pięć razy częściej dzieci były atakowane przez owczarki niemieckie i dobermany niż przez labrador retrievery i mieszańce. Najrzadsze były przypadki pogryzienia dziecka przez spaniele, shih tzu i maltańczyki.

73 proc. pogryzień dotyczyło dzieci poniżej 10 roku życia, w czterech piątych przypadków psy były dzieciom znane, a do trzech czwartych wypadków doszło, gdy dziecko miało bezpośredni kontakt ze zwierzakiem: bawiło się z nim, ciągnęło za ogon, przeszkadzało w jedzeniu. Dzieci liczące mniej niż pięć lat były dużo częściej gryzione przez małe psy. Najczęściej do wypadków dochodzi latem, a w odniesieniu do 23 proc. z nich konieczny jest pobyt w szpitalu. Według innych statystyk najczęściej pogryzieniu ulegają chłopcy w wieku 6-9 lat.

Austriaccy medycy zwracają uwagę, że dzieci nie są w stanie realistycznie ocenić niebezpieczeństwa, dlatego odpowiedzialność w całości spoczywa tu na rodzicach. To oni muszą nauczyć dziecko właściwych zachowań, a przede wszystkim nadzorować wszelkie zabawy dziecka z psem. (MC)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments