Pies na e-maile

fot. Shutterstock

W roli słyszących psów świetnie sprawdzają się psy ze schronisk. Niedosłysząca amerykanka Susan McGlothlin dostała wyszkoloną suczkę Brandy od International Hearing Dog - organizacji, która od 1979 roku wyszkoliła 950 słyszących psów

Co Ci dała Brandy?
Niezależność, jakiej wcześniej nie miałam. Jesteśmy razem od jedenastu lat, nigdzie się bez niej nie ruszam.

Co ona potrafi?
Początkowo umiała rozróżniać kilka podstawowych dźwięków, takich jak pukanie do drzwi, dzwonienie budzika, płacz dziecka, alarm przeciwpożarowy, sygnał telefonu. Z czasem została wyszkolona także do sygnalizowania gwizdu czajnika, sygnału ukończenia prania, syreny policyjnej, karetki i straży pożarnej.

Brandy to zwykły kundelek ze schroniska?
Tak – jak wiele psów służących osobom niesłyszącym. Można sobie nawet zażyczyć przeszkolonego kundelka określonej płci i wielkości, choć trzeba się wtedy liczyć z dłuższym oczekiwaniem.

Jak powiadamia Cię, że coś usłyszała?
Na kilka sposobów. Gdy dzwoni budzik, trąca mnie, wspinając się na łóżko. Gdy płacze dziecko lub dzwoni dzwonek do drzwi, kręci się w kółko, podskakuje, dotyka mnie łapą, a później prowadzi do źródła dźwięku. Po usłyszeniu alarmu przeciwpożarowego kręci się przy mnie tak długo, dopóki nie wyjdę za nią na zewnątrz.

W jaki sposób nagradzasz ją za dobrą pracę?
Przy każdym urządzeniu, które wydaje rozpoznawany przez Brandy dźwięk, stoi słoik ze smakołykami. Po doprowadzeniu mnie do źródła dźwięku dostaje przysmak. Potem wraca do swoich zajęć. Lubi się bawić, biegać, łapać frisbee. Jest bardzo wesołym psem.

Zdarza się jej zasygnalizować jakiś dźwięk, którego nie była uczona?
Dwa lata temu prowadziła mnie nieustannie do pokoju komputerowego, lecz ja nie rozumiałam dlaczego. Trwało to około trzech tygodni. Wreszcie kiedyś zrobiła to, gdy akurat moja córka siedziała przed monitorem. Zorientowałyśmy się wtedy, że Brandy starała się powiadomić mnie, że dostałam e- mail…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments