Pies na pumę, lisa i rysia


Suczkę mieszańca labradora i psa mieszańca pitbula naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley w Stanach Zjednoczonych wyszkolili do odnajdywania śladów odchodów dzikich zwierząt, by poprawić jakość badań nad fauną.

 

Dotąd psy wykorzystywano na lotniskach m.in. do wykrywania przemytu w postaci zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt lub produktów z ich skór. Teraz czworonogi pomogą w wyszukiwaniu rzadkich gatunków oraz zbadaniu, jaki wpływ mają na nie gwałtownie postępujące zmiany w ich otoczeniu, takie jak ograniczenie terenów, na których żyją.
Naukowcy szukali psów nadających się do szkolenia (trwa ono od sześciu tygodni do trzech miesięcy) w schroniskach oraz organizacjach ochrony zwierząt. Na potrzeby tego badania spośród 600 zwierząt wybrano suczkę Maggie, którą przygotowano do wywąchiwania odchodów pumy i rysia rudego, oraz mieszańca pitbula, który miał za zadanie znajdować ekskrementy lisa rudego, wirginijskiego i długouchego. Zbadanie odnalezionych przez czworonogi odchodów pozwoli naukowcom określić cechy danego zwierzęcia, a nawet wskazać poziom hormonów czy sposób odżywiania. MC
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments