Pies pozna psa nawet na drugim końcu świata


Jeśli pokażemy psu na ekranie komputera zdjęcia ich pobratymców wśród fotografii ludzi, oraz różnych zwierząt domowych i dzikich, ten bez problemu rozpozna swoich kumpli – dowodzą tego badania francuskich naukowców opublikowane na łamach magazynu „Animal Cognition”.

Wcześniejsze badania wykazały, że przedstawiciele niektórych gatunków zwierząt łatwiej niż inni rozpoznają wizerunki swoich pobratymców. Dr Dominique Autier-Derian z National Veterinary School w Lionie wraz ze współpracownikami przeprowadziła pierwsze tego rodzaju badania na psach, które za sprawą człowieka są najbardziej zróżnicowane wśród innych gatunków pod względem wielkości i wyglądu (opisano około 400 ras psów).

Na ekranie komputera pokazywali oni dziewięciu czworonogom zdjęcia ich rasowych i nierasowych pobratymców w połączeniu ze zdjęciami przedstawicieli 40 innych gatunków, w tym ludzi oraz innych zwierząt dzikich i domowych. Pokazywano im 144 takie pary.

Okazało się, że psy doskonale rozpoznają swoich pobratymców niezależnie od tego, czy widzą miniaturowego yorka, wielkiego doga czy też mieszańca, który wśród przodków miał kilkadziesiąt typów psów. Co więcej wszystkie dziewięć badanych czworonogów doskonale poradziło sobie z przypisaniem swoich kumpli do jednej kategorii.

Francuscy naukowcy stwierdzili, że choć człowiek od wielu lat pracuje nad podzieleniem psów na różne grupy, nie udało mu się to i przedstawiciele Canis familiaris wciąż tworzą jedną grupę społeczną i potrafią się rozpoznać i dogadać. MC 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments