Pies szczeka! Ciągle ujada! Co robić?

fot. Shutterstock

Wielu właścicieli – albo dokładniej rzecz ujmując, ich sąsiadów – uważa za niedopuszczalne to, że pies szczeka. Szczególnie, jeśli robi to często i głośno.

Dla niektórych opiekunów to, że ich pies szczeka, jest problemem. Wtedy, gdy są ze swymi pupilami i wtedy, gdy zwierzaki zostają same w domu. Rozwiązanie jest teoretycznie proste: naucz swojego psa milknąć na komendę. W praktyce często pojawiają się kłopoty.

Właściciele próbują bowiem nauczyć komendy: „sza!”, kiedy zwierzak jest podekscytowany i szczeka tak głośno, że nie jest nawet w stanie usłyszeć głosu swego pana. Istnieje lepszy sposób.

Przede wszystkim zabierzmy się do rozwiązywania problemu od ogona, czyli od końca, i nauczmy psa szczekać na komendę. Może się to wam wydać dziwne: „Mój pies tyle szczeka, po co, u licha, miałbym go uczyć szczekać jeszcze więcej?”. No cóż, jeśli nauczyłeś psa szczekać na komendę, możesz go teraz nauczyć milczeć, kiedy będzie ci to odpowiadało.

Pani szkoli psa
fot. Shutterstock
  • Szkolenie pozytywne zawsze składa się z tych samych czterech kroków:

1. Polecenie
2. Przynęta
3. Reakcja
4. Nagroda

  • I w ten sam sposób nauczysz swego psa szczekać na komendę:

1. Powiedz: „daj głos”.
2. Zachęć go do dania głosu, pokazując mu przysmak.
3. Pies szczeka.
4. Nagródź go.

Poproś kogoś, by zadzwonił do drzwi. Po 6-8 powtórzeniach sekwencji pies nauczy się, że komenda „daj głos” zapowiada dzwonek do drzwi, zatem będzie szczekał, kiedy powiesz: „daj głos”, oczekując dzwonka do drzwi.

Pani szkoli psa
fot. Shutterstock

Szkolenie pozytywne jest tak szybkie i łatwe, że możemy równocześnie nauczyć psa zamilknąć. Czego użyć, by zachęcić go do tego, by zamilkł? Najlepsza będzie karma lub przysmak. Pies nie może go obwąchiwać i szczekać równocześnie.

  • Zatem uczenie komendy „sza!” wygląda tak:

1-4. Te punkty ćwicz tak samo jak podczas nauki szczekania na komendę.
5. Powiedz: „sza!”.
6. Pomachaj psu tuż przed nosem przysmakiem.
7. Pies wącha przysmak i przestaje szczekać.
8. Pochwal psa: „ładnie, bardzo ładnie”. Potem daj przysmak.

Powtarzaj tę sekwencję wielokrotnie, za każdym razem wydłużając czas, kiedy pies nie szczeka, przez opóźnienie podania przysmaku. Później ćwicz także na spacerze, by zwierzak nauczył się wykonywać komendę w różnych sytuacjach.

Autor: Ian Dunbar, www.dogstardaily.com
Przełożyła: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dwbem
4 lat temu

Przez kilkadziesiąt lat udało mi się świetnie wyszkolić i owczarki niemieckie i rottweilery. Owczarki, które zwykle są szczekliwe – moje były ciche aż sąsiedzi dziwili się, że one są w domu. Rottweilery z natury są ciche.
Natomiast padłam biorąc pinczerkę średnią. Nie jestem w stanie oduczyć jej szczekania – szczeka tylko w domu, na mnie domagając się smakołyków. Nigdy się nie poddawałam zmuszając ją do rezygnacji z żądań ale są dni kiedy mam ochotę ją zamordować – drze pysk i nie pomagają żadne komendy, straszenie smyczą bo choć nie biję psów ale próbuję ją postraszyć, nie działa nic. Przez jakiś czas działało założenie kagańca do czasu dopóki nie odkryła, że w kagańcu też można szczekać. Jestem załamana – potrafiłam doskonale wyszkolić i zsocjalizować psy obronne a nie radzę sobie ze szczurołapem.
Na spacerach jest icha, wesoła, przyjazna a w domu terrorystka.