Pies w obłokach


Coraz częściej latamy samolotami. Niestety, ceny biletów dla zwierząt nawet u tanich przewoźników są dość wysokie

Część tanich przewoźników w ogóle odmawia przyjęcia czworonogów na pokłady swoich samolotów (wyjątki robią tylko dla psów przewodników). Dotyczy to m.in. Ryanair, Wizzair, EasyJet. Inni przewożą psy, ale na różnych zasadach. W kabinie pasażerskiej zazwyczaj mogą lecieć tylko te, których waga nie przekracza określonej liczby kilogramów (patrz ramka). Pozostałe podróżują w lukach bagażowych.

NAJTRUDNIEJ DO WIELKIEJ BRYTANII
Na szczególne utrudnienia narażone są osoby chcące zabrać psa do Wielkiej Brytanii – najpopularniejszego celu podróży lotniczych Polaków. Ze względu na skomplikowane przepisy i procedury na terenie Królestwa większość przewoźników odmawia przewożenia tam zwierząt. Bezpośrednio z Polski do Wielkiej Brytanii psa można zabrać tylko liniami British Airways, ale też nie wszystkimi lotami. Psa trzeba nadać jako tzw. bagaż cargo – na co najmniej trzy godziny przed odlotem zawieźć do terminalu towarowego (nie jest czynny w weekendy!). Psi bilet należy rezerwować 10 dni przed odlotem. Kosztuje 3,3 tys. zł – jeśli pies ma wszystkie niezbędne dokumenty (w tym paszport) i może skorzystać z uproszczonej procedury transportu zwierząt. W przeciwnym razie czeka go kwarantanna na terenie Wielkiej Brytanii, a łączne koszty przewozu wynosić będą grubo ponad 10 tys. złotych.

W KLATCE CZY NA KOLANACH

W tabeli prezentujemy najważniejsze przepisy dotyczące transportu psów. Przed odlotem koniecznie trzeba jednak zadzwonić do linii lotniczej, by dowiedzieć się szczegółów dotyczących np. dokumentów, które trzeba zabrać z sobą. Warto też wiedzieć, że warunki, w jakich podróżują psy, zależą od typu samolotu obsługującego daną trasę. Nie wszystkie są przystosowane do przewożenia zwierząt, w niektórych ograniczone są maksymalne wymiary klatek transportowych. Przewoźnicy indywidualnie ustalają także to, czy zwierzęta przewożone w kabinie pasażerskiej muszą być zamykane w klatkach, czy mogą podróżować np. w torbie, oraz procedury postępowania w wypadku podróży z przesiadkami. Na przykład podczas podróży Air France z przesiadką w Paryżu trzeba na lotnisku transferowym psa odebrać i nadać na kolejny lot. Oznacza to, że należy zarezerwować bilet tak, by mieć co najmniej dwugodzinną przerwę w podróży.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments