Pies zachoruje, człowiek wyzdrowieje

fot. Thinkstock

Wirus paragrypy PIV5, który powoduje u psów schorzenia górnych dróg oddechowych, a dla człowieka jest nieszkodliwy, może posłużyć to produkcji szczepionek dla ludzi – odkryli naukowcy z Uniwersytetu Georgia pod kierunkiem prof. Biao He.

Według ostatnich informacji magazynu „Plos One” wirus PIV5 występujący u psów i służący do wytwarzania szczepionek przeciwko kaszlowi kennelowemu ma szansę przyczynić się do rewolucji w świecie szczepionek dla ludzi. Nasz układ odpornościowy potrafi ten wirus rozpoznawać i niszczyć. Naukowcy z Uniwersytetu Georgia stwierdzili, że można go użyć jako wektora wprowadzającego do organizmu człowieka inne groźne wirusy i w ten sposób spowodować wytworzenie przeciwciał chroniących przed groźnymi chorobami, na które dotąd nie było szczepionek.

Na razie udało się dzięki psiemu wirusowi stworzyć dobrą szczepionkę przeciwko wirusowi grypy H5N1 (powszechnie nazywanej ptasią grypą), który kilka lat temu spowodował panikę w wielu krajach. Naukowcy mają nadzieję, że uda się też wykorzystać PIV5 przy tworzeniu szczepionek przeciwko malarii, gruźlicy czy HIV. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments