Pietruszka dla psa. Czy pies może jeść pietruszkę?


Czy popularna w naszej kuchni pietruszka może znaleźć się w psiej misce? I przy jakich dolegliwościach może pomóc naszemu domowemu czworonogowi?

Korzeń pietruszki to nieodzowny składnik każdej zdrowej zupy. Pietruszka ma także wiele prozdrowotnych właściwości, o których większość z nas nie słyszała… Czy warto uwzględnić ją w diecie domowego czworonoga?

Co zawiera pietruszka?

Biały korzeń pietruszki zawiera ledwie 50 kcal w 100 g. Bogaty jest w witaminę A, C, błonnik i potas. Dzięki temu pietruszka jest doskonałą pomocą przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego i nadciśnieniu. Zawarte w niej flawonoidy i inne prozdrowotne substancje nadają korzeniowi pietruszki delikatne właściwości moczopędne, odkażające i rozkurczowe na mięśnie miednicy. Spożywanie tego warzywa wspomaga wydalanie toksyn z organizmu, pobudza wydzielanie śliny, soków żołądkowych i reguluje pracę trzustki.

Korzeń pietruszki może także przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle reumatyczne. Ze względu na zawartość apiolu pietruszka nie jest polecana dla kobiet w ciąży – zbyt duże dawki mogą spowodować skurcze i ból macicy. Natomiast niewielkie ilości wywaru mogą łagodzić bóle menstruacyjne.

Czy pies może jeść pietruszkę?

Korzeń pietruszki nie jest toksyczny dla domowych czworonogów. Jego moczopędne właściwości mogą być korzystne w przypadku zwierzaków cierpiących na przeróżne dolegliwości ze strony układu moczowego, na przykład na zapalenie pęcherza. Zawarty w pietruszce błonnik usprawni pracę przewodu pokarmowego w przypadku zaparć lub biegunki. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość włókna pokarmowego może wywołać zaburzenia trawienia.

Niestety pietruszka nie ma zbyt atrakcyjnego smaku ani zapachu, przez co większość psów z pewnością nią wzgardzi. Jeśli więc chcemy przemycić odrobinę tego korzenia czworonogowi, możemy ją ugotować, a następnie zetrzeć na tarce lub zblendować i wymieszać z ulubionymi owocami naszego pupila. Taki mus może być nie tylko smacznym dodatkiem w psiej misce – nadaje się także do wypełniania zabawek typu kong i przeróżnych silikonowych mat do wylizywania.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments