Pitbulka Elle bohaterką roku 2013 w Ameryce


Mieszka w Roanoke Rapids w Północnej Karolinie i pomaga dzieciom uczyć się czytać oraz właściwie zachowywać się w obecności psów. Za to, co robi, otrzymała 2013 American Humane Association Hero Dog Awards.

Nagrody dla psów bohaterów roku zostały ustanowione przez American Humane Association po to, by wyróżnić najlepszych z naszych najlepszych przyjaciół – zwykłe psy, które robią niezwykłe rzeczy – powiedział podczas wręczania nagród dr Robin Ganzert, prezes i dyrektor generalny organizacji.

Pitbulka Elle uczestniczy wraz ze swą opiekunką Leah Brewer w programie Tail Wagging Tales. Polega on na tym, że dzieci czytają jej książki. Dzięki temu łatwiej uczą się czytać, bo nie odczuwają takiego stresu, jak wtedy gdy robią to w obecności dorosłego człowieka. Elle bierze też udział w zajęciach, podczas których dzieci poznają mowę ciała psa i dowiadują się, jak należy się w jego obecności zachowywać. Te spotkania są szczególnie cenne, bo w Stanach Zjednoczonych co roku 2 miliony dzieci zostaje pogryzionych przez psy. Elle robi coś jeszcze – odwiedza staruszków w domach opieki i im też niesie radość i ciepło.

Wszystko, co Elle robi, ma też wpływ na przezwyciężanie stereotypów na temat pitbuli, które uważane są za groźne i niebezpieczne psy (AHA od lat sprzeciwia się tworzeniu Breed Specific Legislation – odpowiednika naszego rejestru ras niebezpiecznych). A przecież prawda jest taka, że winimy zwykle niewłaściwy koniec smyczy (takie hasło można przeczytać na koszulkach noszonych przez część właścicieli psów w Stanach Zjednoczonych) – wszak to człowiek oswoił kiedyś psa, wychowuje go i odpowiada za jego postępowanie.

Do nagrody zgłoszono 141 psów z całych Stanów Zjednoczonych, a Amerykanie oddali ponad milion głosów. Psa bohatera roku wybierają zarówno oni, jak i jury, w którym zasiada m.in. znana trenerka i behawiorystka Victoria Stillwel oraz słynny lekarz weterynarii Marty Becker. MC

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments