Pora na agility

fot. Shutterstock

W jakim wieku można rozpocząć szkolenie agility z cocker spanielem?

Cocker spaniele mają predyspozycje do uprawiania agility. Są zwinne, szybkie i podatne na szkolenie. Doskonałe wyniki w tym sporcie osiąga biało-ruda, ogoniasta spanielka z Wrocławia, Miranda ze Sztormowej, zwana na co dzień Sunday.

Już z małym szczeniakiem powinno się zacząć naukę podstaw posłuszeństwa, co przyda się nie tylko w życiu codziennym, ale i w sporcie. Szkolenie pieska, nawet nauka różnych sztuczek, przyzwyczaja go bowiem do pracy z człowiekiem. Jeśli w okolicy są szkółki agility, można zapisać malucha do przedszkola dla szczeniąt o profilu agility. Nauka w nim obejmuje pokonywanie przeszkód (bez wysokich skoków). Jeśli w pobliżu nie ma żadnej szkółki, podstawowe szkolenie można prowadzić samodzielnie, oczywiście pamiętając o bezpieczeństwie psiaka i nie zmuszając go do pokonywania przeszkód, których się boi.

Ucząc każdego psa, a już szczególnie szczeniaka, stosujemy dużo nagród (smakołyków, zabawek). O tym, jak zbudować przeszkody i uczyć agility, pisaliśmy w numerach 11-12/2004 i 1/2005 „Mojego Psa”.

Spaniele kwalifikują się wzrostem do klasy M (dla psów o wysokości 35-43 cm w kłębie). Jako psy niezbyt duże, mogą zacząć nieco wyższe skoki już w wieku 8 miesięcy, natomiast po ukończeniu roku można wymagać od nich pokonywania przeszkód o pełnej wysokości (35-45 cm).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments