Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Jakim psem jest sheltie i czy nadaje się do szkolenia? Chcemy kupić yorkshire terriera. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga jego szata? Jaki charakter ma mastif tybetański, czy to pies trudny w prowadzeniu i jakich wymaga warunków?

Czujny stróż
Jakim psem jest sheltie i czy nadaje się do szkolenia?

Owczarek szetlandzki (zwany sheltie) jest małym, długowłosym psem o wzroście 33-39,5 cm. Do wyhodowania rasy wykorzystano King Charles spaniela, miniaturowe szpice i owczarka szkockiego collie. Sheltie ma umiarkowany temperament, jest żywotny i ciekawy świata. To łagodny i miły towarzysz rodziny, bardzo wrażliwy, dobrze wyczuwa nastroje domowników. Zazwyczaj wybiera jedną osobę, do której najbardziej się przywiązuje. Nie jest agresywny wobec psów i nie prowokuje bójek, ale chętnie sekunduje każdej awanturze. Jest czujnym, ale dość hałaśliwym stróżem. Może mieszkać w domu z ogrodem i w mieszkaniu w bloku. Odznacza się wyjątkową inteligencją, uczy się szybko, chętnie, jest sprawny fizycznie. Nadaje się do agility, flyballu i pokazów posłuszeństwa. Nie należy wychowywać go zbyt rygorystycznie, do skarcenia wystarczy zmiana intonacji głosu. Jego szata nie jest kłopotliwa w utrzymaniu, wystarczy ją czesać raz w tygodniu.

Mastif w ogrodzie
Jaki charakter ma mastif tybetański i jakich wymaga warunków?

Mastif tybetański (nazywany także dogiem tybetańskim) jest rasą pierwotną, uznawaną za przodka wszystkich molosów. Jego zadaniem było pilnowanie stad bydła i towarzyszenie wędrownym pasterzom; strzegł także pałaców, świątyń i klasztorów. To duży pies (psy min. 66 cm, suki min. 61 cm), silny, zwinny, wytrzymały, przywiązany do rodziny i lojalny wobec właściciela. Jest doskonałym stróżem, cichym i niezawodnym, pracuje przede wszystkim w nocy. Ma wrodzony instynkt obrony terytorium, nie trzeba uczyć go pilnowania obejścia. Mastif to pies niezależny, czasem uparty, o silnej osobowości. Zazwyczaj samodzielnie podejmuje decyzje i jest trudny do szkolenia. Nauka powinna odbywać się poprzez zabawę, bez stosowania przymusu, czy kar fizycznych. Ze względu na wielkość i charakter psa bardzo ważne jest określenie wyraźnych granic, których nie wolno mu przekroczyć. Mastif dojrzewa dopiero około 3-4 roku życia. Powinien mieszkać w domu z ogrodem, nadaje się na psa kojcowego pod warunkiem, że zapewnimy mu stały kontakt z domownikami. Nie należy trzymać go w bloku.

York na wystawie
Chcemy kupić yorkshire terriera. Czy jego szata wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych?

Yorkshire terrier jest psem o efektownym, długim włosie. Jego sierść powinna być systematycznie pielęgnowana (co ok. trzy tygodnie). Decydując się na tę rasę musimy być przygotowani na wizyty w salonach psiej urody. Szata yorka wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków (szamponów, balsamów i odżywek), zabezpieczających przed niekorzystnymi warunkami. Pies wystawowy powinien mieć zakładane na co dzień papiloty, które uchronią długi włos przed zniszczeniem. Jeżeli chcemy pokazać yorka na wystawach, nie powinniśmy go strzyc, gdyż odrastająca sierść może nie odzyskać pożądanej struktury.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments