Poznaj swojego psa


Jaki charakter ma nowofunland i czy nadaje się na stróża? Jakie rasy potrzebują najwięcej ruchu, a jakie mogą prowadzić mniej aktywny tryb życia? Co to znaczy: mieć psa na warunkach hodowlanych?

Jaki charakter ma nowofundland i czy nadaje się na stróża?
Chociaż nowofundland jest czujny i spostrzegawczy, nie będzie najlepszym stróżem. Na pewno zasygnalizuje obecność intruza, ale odstraszy go raczej okazałym wyglądem. Został wyhodowany do pomocy ludziom, więc agresja w stosunku do nich jest sprzeczna z jego naturą. Z tego też powodu nie powinno się szkolić go na psa obrończego (IPO). Nowofundland to pies spokojny. Lubi być blisko opiekuna, dlatego nie należy go izolować. Nie ma skłonności do dominacji. To doskonały towarzysz dla dzieci, choć ze względu na jego rozmiary nie należy zostawiać ich razem bez nadzoru (może zrobić krzywdę np. machając ogonem). Przyjazny wobec innych psów, nie prowokuje bójek, ale zaczepiony przez agresywnego czworonoga będzie się bronić. Jest inteligentny, chętnie się uczy. Wymaga konsekwentnego, cierpliwego i łagodnego podejścia; na pewno nie uda się wyegzekwować poleceń przy użyciu siły. Odznacza się umiarkowaną aktywnością i nie musi prowadzić sportowego trybu życia (psy czarno-białe są bardziej ruchliwe i mają większy temperament). Spacery są jednak konieczne, aby utrzymać go w dobrej formie, dom z ogrodem nie zwalnia z tego obowiązku. Szczenięta w okresie rozwoju nie mogą być zmuszane do nadmiernego wysiłku.

Aktywniejsze od chartów
Jakie rasy potrzebują najwięcej ruchu, a jakie mogą prowadzić mniej aktywny tryb życia?
Dużo ruchu potrzebują psy ras myśliwskich, np. wyżły kontynentalne (niemieckie, weimarskie), setery (angielskie, irlandzkie, szkockie), psy gończe (beagle, posokowce). W ich przypadku ważna jest także możliwość pracy węchowej, czyli robienia tego, do czego zostały stworzone (wyjazdy na łąki poza miasto na pewno będą konieczne). Retrievery (np. labrador) także należą do psów aktywnych, a przy tym lubią pływać. Żywiołowe są owczarki i psy pasterskie (np. border collie, wszystkie odmiany owczarków belgijskich, owczarek niemiecki). Wymagają nie tylko dużo ruchu, ale także wielu ćwiczeń i szkolenia. Podobnie teriery – jeśli nie będą miały możliwości rozładowania energii, staną się kłopotliwymi domownikami. Wbrew pozorom, mniej aktywne są charty (to krótkodystansowce, nie potrzebują wielogodzinnego biegania). Krótszymi spacerami zadowolą się np. buldog angielski, francuski, mops i cavalier King Charles spaniel.

Pies warunkowy
Co to znaczy: mieć psa na warunkach hodowlanych?
Regulamin hodowlany związku kynologicznego nie przewiduje wzięcia suki lub psa na warunkach hodowlanych, dlatego wszystko zależy od indywidualnej umowy między hodowcą a nabywcą. Konieczne jest sporządzenie jej na piśmie i dokładne określenie warunków, po spełnieniu których staniemy się faktycznymi właścicielami czworonoga (z odpowiednią adnotacją w jego rodowodzie). Jeśli weźmiemy na takich warunkach sukę, możemy zostać zobowiązani np. do odchowania jednego lub dwóch miotów (z przydomkiem hodowcy) i oddania np. dwóch szczeniąt (nieuczciwe będzie żądanie od nas oddania całego miotu). Bardzo często hodowcy zaznaczają w takich umowach, że suka musi być pokazywana na wystawach w Polsce i zagranicą i że to oni wybiorą dla niej odpowiedniego reproduktora (może się to wiązać dla nas z wysokimi kosztami podróży i krycia). W przypadku samca określenie warunków hodowlanych jest trudniejsze i rzadziej praktykowane. Może oznaczać np. dzielenie się z hodowcą zyskami z kryć, kojarzenie psa tylko z sukami przez niego zaakceptowanymi i konieczność bywania na konkretnych wystawach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments