Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Kim są gospodarz i sekretarz ringowy? Co należy do ich obowiązków? Jaki charakter ma czarny terier rosyjski? Czy shih tzu jest odpowiednim psem dla starszej osoby? Czy jego pielęgnacja jest bardzo kłopotliwa?

Ludzie na ringu

Kim są gospodarz i sekretarz ringowy i co należy do ich obowiązków?

Gospodarzem ringowym może być osoba, która ma uprawnienia asystenta kynologicznego. Jest ona pomocnikiem sędziego w sprawach organizacyjnych. Do obowiązków gospodarza należy dbanie o porządek na ringu, m.in. wywoływanie poszczególnych klas, w których zgłoszone są psy, ustawianie ich według numerów startowych, umieszczanie tabliczek z lokatami, zapisywanie wyników sędziowania na tablicach znajdujących się przy ringu i wykonywanie innych poleceń sędziego. Sekretarz ringowy zajmuje się przygotowywaniem dokumentów i wypisywaniem kart ocen. Powinien być członkiem związku kynologicznego, ale jeśli brakuje chętnych, oddział organizujący wystawę korzysta z pomocy osób spoza związku; muszą one jednak przejść obowiązkowe przeszkolenie.

Obrońca z natury

Jaki charakter ma czarny terier rosyjski?

Czarny terier rosyjski jest psem zrównoważonym, o umiarkowanym temperamencie. Wymaga wiele uwagi i czasu; wyhodowano go do pracy z człowiekiem, pozostawiony samemu sobie nie potrafi znaleźć sobie zajęcia. Nie powinien być izolowany od rodziny, dlatego nie nadaje się do kojca. Jest oddany właścicielowi i nie wykazuje skłonności do dominacji. Lubi dzieci, jest wobec nich przyjazny i tolerancyjny, ale ze względu na jego rozmiary zabawy powinny odbywać się pod kontrolą dorosłych. Ważne jest, aby szczenięta trafiały w odpowiedzialne ręce, łatwo bowiem zrobić z nich psy niebezpieczne dla otoczenia. Czernysz powinien być szkolony w zakresie podstawowego posłuszeństwa. Szybko się uczy, jest inteligentny i bystry. Ewentualne szkolenie na psa obrończego musi mieć wyłącznie sportowy charakter. Do roli stróża trzeba go przygotować, ponieważ większą wagę przywiązuje do ochrony ludzi niż terenu. Czarny terier toleruje inne psy i zwierzęta domowe. Potrzebuje dużo ruchu, ale nie wymaga intensywnych treningów. W wieku szczenięcym nie należy go zmuszać do nadmiernego wysiłku.

Elegant na jesień

Czy shi tsu jest odpowiednim psem dla starszej osoby? Czy jego pielęgnacja jest bardzo kłopotliwa?

Shi tsu to dobry towarzysz dla starszej osoby. To pies spokojny, zrównoważony, o radosnym usposobieniu, na pewno wniesie do domu wiele radości. Choć bardzo oddany swojemu panu, nie jest mu jednak służalczo podporządkowany. Jest serdeczny nie tylko wobec swojej rodziny, ale również w stosunku do gości. Inteligentny i bystry, chętnie się uczy. Czasem może być nadmiernie hałaśliwy, co wynika z jego czujności. Lubi długie, ale niezbyt intensywne spacery. Nie ma szczególnych skłonności do chorób, ale z uwagi na skrócony pysk, trzeba na niego uważać w czasie upałów. Zadbany i prawidłowo żywiony może dożyć 16 lat.

Utrzymanie jego szaty w dobrym stanie jest dość pracochłonne. Shi tsu nie linieje, ale sierść wymaga częstego i dokładnego czesania, szczególnie na brzuchu, pod pachami i za uszami, ponieważ w tych miejscach łatwo tworzą się kołtuny. Długa broda i wąsy muszą być także utrzymywane w czystości, dlatego wygodne jest karmienie psa suchą karmą. Shi tsu powinien być kąpany raz na kilka tygodni przy użyciu specjalnego szamponu i odżywki. Jeśli nie jest pokazywany na wystawach, można go ostrzyc, co znacznie ułatwi pielęgnację.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments