Poznaj swojego psa

fot. Shutterstock

Jakim psem jest berneński pies pasterski? Czy trudno go wyszkolić? Jaki charakter ma bearded collie? Czy jego szata jest bardzo kłopotliwa do pielęgnacji? Jaki sport można uprawiać z westie?

Niełatwy mądrala

Jakim psem jest berneński pies pasterski? Czy trudno go wyszkolić?
Berneński pies pasterski to ceniony towarzysz rodziny. Ma umiarkowany temperament, jest łagodny, oddany i zrównoważony. Jego dużą zaletą jest brak skłonności do włóczęgostwa. Lubi przebywać wśród ludzi, a szczególną sympatią darzy dzieci. Nie można go izolować, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje silnej więzi z właścicielem.
Berneńczyk to czujny i mało hałaśliwy stróż. Nie jest agresywny, a intruzów odstrasza okazałym wyglądem. W momencie zagrożenia potrafi jednak skutecznie unieruchomić napastnika. Charakterystyczna dla tej rasy jest skłonność do pilnowania rzeczy opiekuna; cechę tę można jeszcze wzmocnić poprzez szkolenie.
Pies tej rasy jest inteligentny i chętnie się uczy, ale mimo to nie łatwo go szkolić. Ma bowiem silny charakter i bywa uparty, dlatego naukę trzeba rozpocząć wcześnie i uzbroić się w cierpliwość. Ważna jest konsekwencja i urozmaicone ćwiczenia. Berneńczyk najlepiej czuje się wtedy, gdy ma do dyspozycji ogród. Jeśli zdecydujemy się na trzymanie tego psa w mieszkaniu, musimy pamiętać o codziennych długich spacerach i chłodniejszym pomieszczeniu dla niego w sezonie grzewczym.

Nieodłączny towarzysz

Jaki charakter ma bearded collie? Czy jego szata jest bardzo kłopotliwa do pielęgnacji?
Chociaż dawniej bearded collie był psem pasterskim, dziś to przede wszystkim towarzysz rodziny. Ma duży temperament, jest wesoły, o raczej delikatnej psychice, przyjacielski, nie wykazuje też agresji wobec ludzi ani zwierząt. Wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem; sprawdzi się w rodzinach z dziećmi. Potrzebuje sporo ruchu, ale dostosuje się do miejskiego trybu życia, jeśli będzie miał jakieś zajęcie. Pies tej rasy dobrze poradzi sobie w psim sporcie (np. obedience, agility, flyball), ale dużo radości sprawi mu także bieganie przy rowerze czy zabawa piłką. Jego szata składa się z długiego, przylegającego włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Pielęgnacja wymaga systematyczności. Raz lub dwa razy w tygodniu powinno się psa dokładnie wyczesać; czynność ta zajmuje 30-60minut. Bearded collie wymaga też regularnych kąpieli co 6-10 tygodni.

Mały biały sportsmen

Jaki sport można uprawiać z westie?
Westie to wprawdzie pies wytrzymały, ale nie powinien uczestniczyć w wyczerpujących treningach. Dawniej był wykorzystywany do polowania na wydry i lisy, dlatego dzisiaj można brać z nim udział w próbach pracy terierów, organizowanych przez Polski Związek Łowiecki. Psy tej rasy dobrze radzą sobie także np. na torze mini agility i we flyballu. Trzeba jednak pamiętać, że dyscypliny te wymagają podstawowego posłuszeństwa, a westie, choć bardzo inteligentny, bywa uparty i samodzielny; czeka nas więc trochę pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments