Prawą czy lewą łapą?


Psy podobnie jak ludzie są prawo- i lewonożne. Naukowcy z uniwersytetu w Sydney zbadali to dokładniej i stwierdzili, że 15 proc. populacji psów woli się posługiwać prawą przednią łapą a 15 proc. lewą, pozostałe natomiast nie wykazują szczególnych skłonności.

Naukowcy przebadali 270 bokserów, mopsów i chartów. Każdy z nich miał 100 razy otworzyć pojemnik z jedzeniem – sprawdzano, którą łapą to robi. Okazało się, że jej wybór nie zależy od rasy, natomiast psy są nieco częściej lewonożne od suczek. Co ciekawe psy, które nie korzystają w większym stopniu z lewych lub prawych łap, częściej od pozostałych cierpią na fobie związane z hałasami, wybuchami itp.

Celem badań prowadzonych na uniwersytecie w Sydney jest ustalenie, jakie czynniki mają wpływ na powodzenie tresury zwierząt. Okazuje się bowiem, że np. jedne konie wyścigowe biegają zgodnie z ruchem wskazówek zegara, inne zaś przeciwnie. Podobnie jest z psami. Dlatego stwierdzenie, która strona ciała jest preferowana przez danego czworonoga, może pomóc w jego szkoleniu. Bo choć zwyczajowo przyjmuje się, że pies ustawiany jest po lewej stronie przewodnika, to jest to przecież tylko wymysł człowieka, konwencja przyjęta dla ludzkiej wygody…
Tajemnicą dla naukowców pozostają natomiast tylne kończyny psów. – Nic mi nie wiadomo na temat tendencji do zadzierania jednej lub drugiej nogi, ale wszyscy o to pytają – mówi Paul McGreevy z uczelni w Sydney.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments