PRAWO ZWIERZĄT


Kilka często zadawanych pytań z aspektu prawa zwierząt.

1. Co to jest znęcanie się wobec zwierząt?

Zgodnie z Art.6 ust.2 przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień.

2. Gdzie mogę zgłosić znęcanie się wobec zwierząt ?

Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem ściganym z urzędu, obowiązek interwencji w takim przypadku ma Policja, Inspekcja Weterynaryjna, Straż Miejska taką sytuacje warto także zgłosić organizacji której statusowym celem jest ochrona zwierząt.

3. Jaka kara grozi osobie znęcającej się nad zwierzęciem?

Kto znęca się nad zwierzęciem podlega, grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Jeżeli jednak sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

4. Czy trzymanie psa na łańcuchu to znęcanie się wobec zwierząt ?

Ustawa o Ochronie Zwierząt nie zabrania trzymania psa na łańcuchu, Art. 9 ust.1 mówi
„Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie
chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do
światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią
karmę i stały dostęp do wody” natomiast Art.9 ust.2 mówi „Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.”. Dlatego należy przyjrzeć się czy pies ma zapewnioną świeżą wodę, odpowiednią karmę, należy dowiedzieć się od jak dawna pies przebywa na uwięzi i czy jest z niej spuszczany. Jeżeli powyższe wymagania nie są spełnione proponuje powiadomić organizacje prozwierzęcą.

5. W mojej miejscowości błąka się dużo bezdomnych psów co mogę z tym zrobić ?

Obowiązek opieki oraz wyłapywania bezdomnych zwierząt ma Gmina. Proponuje sprawdzić czy w danej miejscowości nie ma Schroniska dla zwierząt, jeżeli takowe funkcjonuje najlepiej do niego zadzwonić i poprosić o interwencje. Można także skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Gminy.

6. Mój sąsiad ma psa rasy Rottweiler, pies chodzi bez smyczy i kagańca. Czy właścicielowi grozi jakaś odpowiedzialność ?

Zgodnie z prawem pies rasy Rottweiler należy do ras uznawanych za agresywne. Dlatego też właściciel powinien posiadać zezwolenie na utrzymywanie takowego psa. Oprócz tego każdy właściciel psa ma obowiązek prowadzenia psa na smyczy lubi w kagańcu. Jeżeli takowe obowiązki nie są przestrzegane, właściciel popełnia wykroczenie z Kodeksu Cywilnego.
7. Co powinnam zrobić widząc że ktoś wyrzuca psa z samochodu ?

Jest to ewidentne porzucenie zwierzęcia ścigane z Ustawy o Ochronie Zwierząt Art.6 ust.2 pkt.11. Dlatego proponuje zapisać numery rejestracyjne pojazdu i natychmiast powiadomić Policje o porzuceni zwierzęcia, należy także powiadomić najbliższe schronisko lub organizacje prozwierzęcą.

8. Byłem świadkiem potrącenia zwierzęcia, kierowca pojazdu nie zatrzymał się na miejscu co powinnam zrobić w takiej sytuacji ?

Zgodnie z prawem osoba prowadząca pojazd mechaniczny który potrącił zwierzę ma obowiązek udzielenia mu pomocy lub zawiadomienia odpowiednich służb mówi o tym Art.25 UoOZ.
Jeżeli kierowca nie udzielił zwierzęciu żadnej pomocy ani nie zawiadomił żadnej ze służb należy spisać jego numery rejestracyjne a następnie powiadomić policje o zaistniałej sytuacji. Jeżeli zwierzę potrzebuje pomocy należy zawiadomić najbliższe Schronisko dla zwierząt, oraz lekarza weterynarii.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments