Problemy ludzi ważniejsze niż pies czy kot


Ponieważ akcja „Zerwijmy łańcuchy” zbliża się wielkimi krokami, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, jak przepisy dotyczące zwierząt realizują samorządy w Polsce. Przypadek gminy Chełmiec, na który natrafiliśmy, wprawił nas w zdumienie.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt (uchwalona 16 września 2011 roku). Nowelizacja ta nałożyła na gminy obowiązek opieki nad bezdomnymi psami i zwierzętami – samorządy muszą każdego roku uchwalić program, w którym zdecydują, w jaki sposób zajmą się zwierzętami, a także jak będą zapobiegać ich bezdomności. Do zadań gmin należy m.in.: zapewnienie czworonogom miejsca w schronisku, dokarmianie wolno żyjących kotów, kastrację zwierząt przebywających w schroniskach, szukanie właścicieli psom i kotom przebywającym w przytuliskach.

Jeszcze zanim nowelizacja weszła w życie, samorządowcy gminy Chełmiec (województwo małopolskie, powiat nowosądecki) wysłali pismo do Marszałków Sejmu i Senatu, w którym podzielili się swoją opinią o planowanych zmianach. Napisali, że „zapisy wymienionej ustawy są nie do zaakceptowania przez rozsądnego człowieka, a tym bardziej przez samorządy”.

Kancelaria Sejmu odpowiedziała samorządowcom, że prace nad obywatelskim projektem ustawy trwają i można się z ich postępem zapoznać na stronie Sejmu.

Odpowiedź samorządowców z Chełmca nie pozostawiła wątpliwości co do ich nastawienia do zwierząt. Napisali, że „Ustawodawca powinien pamiętać, iż to człowiek i jego problemy winny być najważniejszym podmiotem rozwiązań prawa i stać wyżej niż bezdomny pies czy kot”. To fragment listu z 28 marca 2012 roku.

Nam pozostaje zastanowić się, jak w gminie Chełmiec jest dziś realizowana Ustawa o ochronie zwierząt, czy bezdomne psy i koty mają tam zapewnioną odpowiednią opiekę, czy stosunek mieszkańców tej gminy do zwierząt jest taki sam, jak rządzących… Pytania te pozostaną dla nas bez odpowiedzi, chyba że ktoś z Was zna sytuację czworonogów na tym terenie – czekamy na maile (redakcja@psy.pl).

Wymiana listów między samorządowcami a Kancelarią Sejmu do poczytania poniżej. AW

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments