Próby pracy smyczy chartów


We wsi Błędowo (W pobliżu Pomiechówka) odbyły się próby pracy smyczy chartów. To rzadko spotykana formuła zawodów, kojarzona z świętem Hubertusa, ale organizowana bardzo nieregularnie. W tym roku powstał ambitny plan odbycia cyklu czterech zawodów, by na koniec sezonu wręczyć Puchar Polski.

Próba pracy smyczy to formuła zawodów zespołowych, a nie indywidualnych. Ocenia się bieg pary psów, a zatem ważny jest jej dobór, zwłaszcza gdy zwierzaki należą do różnych właścicieli.

Tor biegu ułożony jest tak samo jak w coursingu, ale inny jest sposób oceniania . Na punktację składają się cztery elementy składowe: ocena ogólna – do 6 punktów, współpraca – do 2 pkt.,  zaciętość i odwaga – do 2 pkt., zdławienie wabika – do 2 pkt.  Suma punktów zapewnia ocenę wybitną: 11-12 pkt., wyróżniającą: 9-10 pkt., poprawną: 6-8 pkt.

Odbywa się tylko jedna runda biegów (bez kagańców i czapraków), dopuszczalne jest ocenianie przez jednego sędziego, a wyniki nie są wpisywane do licencji wyścigowych.

Zawody w Błędowie zdominowały charty polskie. Miejscem zawodów był teren hodowli tej rasy Celerrimus Izabelli i Małgorzaty Szmurło. Organizatorki wystawiły 14 własnych psów, a inni właściciele dołożyli jeszcze 12. W tej sytuacji inne charty były tylko urozmaiceniem: trzy whippety, trzy afgany, jeden borzoj.
Poziom zawodów był zróżnicowany, w niektórych parach psy gubiły przynętę lub nawet nie kończyły biegu, w innych bieg był równy i dobry. Dwie pary mieszane, co w tego typu zawodach jest dopuszczalne, otrzymały dość niskie oceny, gdyż potencjał szybkości chartów polskich jest dużo większy niż afganów czy chartów rosyjskich, zatem psy nie biegły w miarę równo. Ocenę wyróżniającą 9 pkt. otrzymała para afganów Impresario Revolticus, Justus Revolticus, zaś najwyżej oceniona – na 11 pkt. – została para chartów polskich Róża Podkomorzanka Sopocka Aura i Polskis Aston Martin.

Kolejne zawody cyklu mają odbyć się w Swornychgaciach, następnie w Olsztynie k/ Częstochowy, a na koniec w Świerklańcu.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments