Próby smyczy chartów Biskupicach


Na trzecich zawodach cyklu Pucharu Polski charty polskie górowały liczebnością i umiejętnościami

W ramach po raz drugi organizowanego Festiwalu Chartów 12 września odbyły się Próby Pracy Smyczy Chartów. Rozegrano je na terenie hodowli Z Jurajskich Biskupic. W ramach Festiwalu odbyły się także trzy wystawy, Krajowa Wystawa Chartów, Klubowa Wystawa Chartów Polskich oraz Krajowa Wystawa Chartów Rosyjskich,  na którą zaproszono sędzinę z Rosji.

Próba pracy smyczy to formuła zawodów zespołowych. Oceniany jest bieg pary psów – jeśli jeden go nie ukończy, także drugi przepada w zawodach. Tor biegu układa się tak samo, jak w coursingu, ale sposób oceniania jest zupełnie inny. Na punktację składają się cztery elementy: ocena ogólna do 6 punktów, współpraca do 2 pkt,  zaciętość i odwaga do 2 pkt, zdławienie wabika do 2 pkt.  Suma punktów daje ocenę wybitną 11-12 pkt, wyróżniającą 9-10 pkt lub poprawną 6-8 pkt. Zawody nie kierują się regulaminem FCI, psy biegają bez kagańców i czapraków, odbywa się jedynie jedna runda biegów, a wyniki nie są wpisywane do licencji wyścigowych.
Startowały głównie charty polskie, a także borzoje, afgany, whippety, deerhoundy i wilczarze. Tor układany przez gościa z Rosji nie był zbyt trudny, po starcie długa prosta, jakieś trzy zwroty i z powrotem na linię mety. Jedynie wilczarze nie ukończyły zawodów.
Zawody oceniała dwójka sędziów. Sędzina z Rosji szczególnie chwaliła charty polskie, które zajęły czołowe miejsca w klasyfikacji. Najlepsze to Markietanka i Maruder Celerrimus, Magnat Celerrimus i Lukrecja Habenda oraz najwyżej ocenione Gudelka Arcturus i Kaśka. Wśród chartów rosyjskich zwyciężyła para Rabarbar i Róża Z Jurajskich Biskupic, w afganach Justuj i Impresario Revolticus, w whippetach Breakfest At Tiffanys i Yria Władca Tra.

Ostatnie zawody cyklu nazwane Biegiem Św. Hubertusa odbędą się 16 października w Świerklańcu.

Leszek Brzoza
 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments