Proste i skuteczne

fot. Shutterstock

Często niechęć do psów czy kotów wynika z obawy przed chorobami odzwierzęcymi. Czy naprawdę tak łatwo się nimi zarazić?

Jakiś czas temu moja znajoma przygarnęła kotkę z chorymi oczami. Schorzenie okazało się zadawnione i zaniedbane. Ludzie dokarmiali wprawdzie nieszczęsne zwierzę, ale nikt nie odważył się go dotknąć z obawy przed zarażeniem jakimś „paskudztwem”. Tymczasem żeby nie zarazić się od chorego zwierzęcia, w większości przypadków wystarczy przestrzeganie elementarnych zasad higieny. W tym odcinku opiszemy, jak uniknąć chorób wywołanych pasożytami.

MYJ RĘCE PRZED JEDZENIEM
Stosowanie się do tego prostego zalecenia, wpajanego już dzieciom, uchroni nas przed jedną z najpopularniejszych chorób kojarzonych ze zwierzętami – toksokarozą. Wywołuje ją larwa psiej glisty. Do zakażenia dochodzi przez przewód pokarmowy – tam też pasożyt często pozostaje. Niektóre larwy mogą jednak trafić do wątroby, a nawet wędrować dalej – do oka czy centralnego układu nerwowego. Toksokarozę stwierdza się, badając kał (koszt ok. 20 zł). Aby badanie było miarodajne, powinno być przeprowadzone kilkakrotnie, w odstępach kilku dni. Także do zakażeń tasiemczycą dochodzi na skutek nieprzestrzegania higieny – np. jedzenia nieumytymi rękami po zabawie z psem.

ZAŁÓŻ GUMOWE RĘKAWICZKI
Również świerzbem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem. Świerzbowce drążące w skórze korytarze wywołują ogromny świąd. Skóra staje się wyraźnie zgrubiała, popękana, pomarszczona. By stwierdzić tę chorobę u zwierząt, bada się zeskrobiny naskórka (koszt ok. 20 zł). Z reguły wynik jest gotowy po kilkudziesięciu minutach.  W razie stwierdzenia świerzbowca drążącego u zwierzęcia, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne właściciel powinien wykonywać przy nim w gumowych rękawiczkach. Rękawiczki przydadzą się też do ochrony przed toksoplazmozą. Jej źródłem jest kot, a właściwie piasek z kocimi odchodami. Ta choroba jest najbardziej niebezpieczna dla kobiet w ciąży, bo może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia.

Rutynowa diagnostyka polega na kilkakrotnym badaniu kału kota lub badaniu serologicznym, określającym poziom przeciwciał toksoplazmozowych w surowicy krwi. Przed toksoplazmozą można się jednak uchronić, czyszcząc kuwetę w gumowych rękawiczkach.


ABY SIĘ NIE ZARAZIĆ OD ZWIERZAKA

  • systematycznie odrobaczajmy psy i koty
  • myjmy ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem
  • zachowajmy ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezpańskimi
  • sprzątajmy kocie kuwety w rękawiczkach ochronnych
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments