Przebiegnij 5 km wraz z psem


W każdą sobotę w 24 miejscach w Polsce odbywają się bezpłatne biegi nazywane parkrun, organizowane przez samych biegaczy. Tym razem koordynatorzy szykują edycję specjalną – już 4 lipca odbędzie się bieg z okazji Międzynarodowego Dnia Psa i to właśnie czworonogi (wraz z opiekunami) będą mogły wziąć w nim udział.

W masowych imprezach dla biegaczy rzadko kiedy mogą uczestniczyć psy. Organizatorzy maratonów dla kilku tysięcy ludzi tłumaczą, że udział psów w biegach, których trasy często prowadzą głównymi ulicami miast, to duże ryzyko przede wszystkim dla innych maratończyków, bo nigdy tak do końca nie wiadomo, jak w tłumie zachowa się zwierzę.

Co innego w biegach parkrun – tutaj biegacz z czworonożnym przyjacielem nikomu nie przeszkadza. Trasy tych imprez biegowych zwykle prowadzą przez lasy, skwery, parki, a więc tereny znacznie bardziej przyjazne psom niż wyasfaltowane ulice.

Skoro w biegach parkrun zawsze mogą startować psy, czym różni się bieg organizowany w najbliższą sobotę od tych odbywających się regularnie? 4 lipca we wszystkich 24 miejsach odbędzie się edycja specjalna w związku z przypadającym kilka dni wcześniej (1 lipca) Międzynarodowym Dniem Psa. Z tej okazji wszyscy czworonożni biegacze, którzy wystartują w jutrzejszym biegu, otrzymają drobny upominek. Ale to nie wszystko!

Podczas sobotnich imprez biegowych odbędzie się zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt przebywających w schroniskach. Organizatorzy zachęcają, by uczestnicy biegu przynieśli ze sobą to, co może się przydać bezdomniakom – karmę suchą i mokrą, makaron, ryż, szczotki, szampony dla psów, smycze, obroże, kagańce, zabawki.

Wszystkie biegi, które są organizowane cyklicznie w ramach inicjatywy parkrun, odbywają się na dystansie 5 km, a udział w nich jest bezpłatny. Mile widziani są nie tylko dorośli – i to bez względu na wiek – czy towarzyszące im psy, ale również dzieci, które warto zachęcać do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Aby wziąć udział w biegu, wystarczy zarejestrować się na stronie www.parkrun.pl/rejestracja/, wydrukować nadany przez system kod kreskowy i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji o biegach parkrun na stronie www.parkrun.pl. AW

Lista miejsc, w których w każdą sobotę o godzinie 9 startują biegi parkrun:

parkrun Bydgoszcz: Park nad Starym Kanałem Bydgoskim

parkrun Cieszyn: Park Sikory

parkrun Chrzanów: nadleśnictwo Chrzanów/leśnictwo Kroczymiech

parkrun Gdańsk: Park Nadmorski im. Ronalda Reagana

parkrun Gdynia: Bulwar Nadmorski

parkrun Jelenia Góra: Park Miejski na Wzgórzu Kościuszki

parkrun Kędzierzyn-Koźle: Las (odeśle Kuźniczki)

parkrun Kołobrzeg: Park Stefana Żeromskiego

parkrun Konstancin-Jeziorna: Ścieżka zdrowia

parkrun Kraków: Błonia Krakowskie

parkrun Leszno: Nadleśnictwo Karczma Borowa

parkrun Łódź: Park im. ks. J. Poniatowskiego

parkrun Opole: Wyspa Bolko

parkrun Poznań: Park Cytadela

parkrun Pruszków: Park Potulickich

parkrun Rumia: Park Miejski

parkrun Szczecinek: Park Miejski przy Jeziorze Trzesiecko

parkrun Warszawa-Bródno:  Park Bródnowski

parkrun Warszawa-Praga: Park Skaryszewski

parkrun Warszawa-Ursynów: Park przy Bażantarni

parkrun Warszawa-Żoliborz: Park Kępa Potocka

parkrun Wrocław: Karłowice (Wały pomiędzy Mostem Trzebnickim i Warszawskim)

parkrun Żary: Zielony Las  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments