23.10.2006
Przepis na zdrową skórę (2)
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak dbać o suchą skórę i sierść, by pies wyglądał pięknie? Radzą lekarz weterynarii i fachowiec od pielęgnacji.
Nasi czworonożni ulubieńcy podobnie jak my miewają kłopoty z nadmiernym rogowaceniem i łuszczeniem się naskórka. Przyczyny bywają banalne, np. związane z niewłaściwą dietą, ale źródło problemu może też tkwić w różnorakich chorobach i niedoborach witaminowych.
Błędy dietetyczne polegają na podawaniu psu zbyt dużych ilości mięsa, co prowadzi do nadmiaru białka pochodzenia zwierzęcego. Z kolei stosowanie w żywieniu jednego rodzaju pokarmu wywołuje niedobory mineralno-witaminowe. Jeśli zabraknie witaminy PP, może dojść do silnego zapalenia skóry z nadmiernym łuszczeniem się jej, a niekiedy do martwicy. Przy niedoborach witaminy A skóra staje się chropowata i przesuszona. Złuszczające zapalenie skóry jest objawem niedostatku witaminy H. Także niedobory witaminy F, cynku, siarki i magnezu powodują spore problemy dermatologiczne. Pasożyty skóry również wpływają na jej suchość i rogowacenie. Roztocza wywołują chelyletiellozę, której główne objawy to świąd, łysiny i zgrubienia naskórka.
Z kolei w nużycy na początkowym etapie występuje jej złuszczająca postać. Skóra w miejscach pozbawionych włosa jest zaczerwieniona, pomarszczona i pokryta złuszczonym naskórkiem. Podobne objawy może wywoływać inny pasożyt skóry – świerzbowiec. Suchość naskórka może też sygnalizować, że nasz zwierzak ma problemy z hormonami.
Niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga czy zaburzenia hormonów płciowych zazwyczaj odciskają negatywne piętno na stanie skóry i okrywy włosowej. Artur Dobrzyński
Gdy już zastosujemy właściwą dietę lub wyleczymy naszego ulubieńca, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji suchej skóry – a szczególnie o jej natłuszczaniu.
Przesuszona skóra i sierść są przyczyną zmartwień wielu właścicieli psów. Suchy włos jest łamliwy i łatwo się kołtuni. Brak naturalnego natłuszczenia skóry powoduje też, że psom brak ochrony przed wilgocią, deszczem, zimnem itp. Problemu z suchością naskórka i sierści nie mają zwykle rasy szorstkowłose, dotyka on natomiast psy długowłose, np. yorkshire terriery, shih tzu i maltańczyki. Jednak nie tylko im trzeba natłuszczać włos.
Do kąpieli psów o przesuszonym włosie i naskórku używamy szamponów silnie natłuszczających z dodatkiem lanoliny i naturalnych olejków. Właściciele czworonogów o białym umaszczeniu, np. maltańczyków, muszą jednak zachować ostrożność. Niektóre dodatki natłuszczające – takie jak lanolina, olejek norkowy czy jojoba – mogą zażółcać sierść. Dlatego warto przed kąpielą przeprowadzić próbę działania szamponu czy odżywki w mało widocznym miejscu (np. pod brzuchem). Trzeba to robić zawsze w wypadku zmiany kosmetyku.
Po kąpieli w szamponie stosujemy silnie natłuszczają odżywkę. Warto pozostawić ją na psie nawet na kilkanaście minut. Aby nie zmarzł, możemy go zawinąć w ręcznik. Odżywkę spłukujemy delikatnie, po to by część pozostała na sierści. Od czasu do czasu stosujemy czystą lanolinę. W wypadku psów długowłosych, do połowy szklanki ciepłej wody wlewamy łyżkę stołową lanoliny. Następnie powoli, cienkim strumieniem polewamy psa wzdłuż grzbietu, jednocześnie delikatnie rozprowadzając ciecz po jego ciele. Następnie suszymy zwierzaka.
W przypadku dużych psów – szczególnie tych, które większość życia spędzają na zewnątrz – warto po kąpieli również zabezpieczyć ich sierść lanoliną. Po wysuszeniu włosa nanosimy ją za pomocą bawełnianej szmatki, delikatnie wcierając. Ewa Grabowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined