Psia elita szykuje się na Crufts


Ponad 25,5 tys. psów z kilkudziesięciu krajów świata będzie walczyło o tytuł Best in Show podczas marcowej wystawy Crufts w Wielkiej Brytanii.

Crufts, którego organizatorem jest angielski Kennel Club, odbywa się w halach wystawowych National Exhibition Centre w Birmingham. Rok temu, z uwagi na rekordową liczbę odwiedzających – 153 tys., show trafił do Księgi Rekorów Guinnessa.
Kolejne rekordy zapowiadają się również w tym roku. Choć wystawa odbędzie się dopiero w dniach 6-9 marca, już w połowie lutego jej internetową stronę odwiedziło ponad milion użytkowników.
Do Birmingham zjeżdża ścisła światowa czołówka czworonogów. W tym roku spośród 25 546 zgłoszonych psów 1177 przyjedzie z zagranicy – nie tylko z Europy, ale również Azji i Ameryki Północnej. W sumie podczas 117. edycji Crufts zaprezentuje się ponad 190 ras. Najwięcej będzie golden retrieverów – 628, z kolei najmniej liczne będą psy grenlandzkie – 4, a kuvasz pojawi się tylko jeden.
Jak zwykle wystawie będą towarzyszyły widowiskowe pokazy, m.in. obedience, agility, flyballu czyli tańca z psem. Po raz czwarty zorganizowany zostanie konkurs „Friends for Life” (Przyjaciele na całe życie). Nominowane są do niego zwierzaki, dzięki którym życie ich właściciela zmieniło się na lepsze. Zaprezentują się także organizacje charytatywne takie jak Hearing Dogs for Deaf People (Słyszące psy dla głuchych ludzi) czy Dog Theft Action, która zachęca do wszczepiania chipów, by w ten sposób zapobiegać kradzieżom psów.
Odwiedzający wystawę będą mieli nie tylko okazję podziwiać psie piękności, ale także kupić na 500 stoiskach różnorakie gadżety. Wśród nich specjalne urządzenia do psiej gimnastyki, perfumy, a nawet farbki, które zamaskują siwe włosy pupila.
Do Crufts przygotowują się nie tylko hodowcy i ich podopieczni, ale także dziennikarze. Na show akredytowało się już ponad 1000 reporterów prasowych, radiowych i telewizyjnych. Samo tylko BBC oddelegowało do jego obsługi kilkanaście osób – podczas trwania wystawy codziennie wieczorem stacja nada godzinną relację, a finał będzie transmitowany na żywo. Zorganizowano też radio Crufts, w którym będzie można usłyszeć wiele ciekawostek na temat czworonogów m.in. historię najdłużej żyjącego psa w Wielkiej Brytanii, czarnego labradora Adjutanta z Lincolnshire. Psiak ten żył 27 lat i trzy miesiące (1936-1963).
Katarzyna Kopacz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments