Psy i koty wciąż tyją


O 37 proc. u psów i o 90 proc. u kotów wzrosła liczba zwierząt cierpiących na otyłość w ciągu ostatnich pięciu lat – tak wynika z raportu „Stan zdrowia zwierząt domowych 2012” przygotowanego przez sieć specjalistycznych szpitali dla zwierząt Banfield należącą do firmy Mars.

');

 

Przeanalizowano dane medyczne o ponad 2 mln psów i 430 tys. kotów z 2011 r. i porównano je z danymi z 2007 r. Przewlekłe schorzenia, na które cierpi coraz więcej zwierząt, w dużej mierze są spowodowane nadwagą. Najczęstsze to niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów i niewydolność nerek.

Aż 76 proc. właścicieli psów 69 proc. opiekunów kotów w ogóle nie dostrzega problemu. Ci, którzy mają chore zwierzęta na którąś z wymienionych wyżej chorób, często nie widzą związku z nadwagą pupila. – Niekontrolowanie ilości podawanej karmy, zupełnie nielimitowana liczba posiłków w ciągu dnia, ogromna częstotliwość podawania resztek ze stołu i smakołyków to podstawowe przyczyny otyłości i związanych z nią chorób – mówi lekarz weterynarii i kierownik naukowy ds. żywienia firmy Mars Polska Michał Ceregrzyn.

Aby uniknąć takich problemów, należy przede wszystkim przyjrzeć się temu co, i w jakich ilościach je czworonóg. Dodatkowo właściciele zwierząt zwłaszcza w podeszłym wieku powinni regularnie zapewniać swoim pupilom badania kontrolne – co najmniej dwa razy w roku.  AW 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments