Psy obronne niekoniecznie groźne


W nowym cyklu o psach obronnych przedstawiamy najpopularniejsze rasy, sposoby szkolenia i przepisy obowiązujące właścicieli. Pokażemy, że nie ma niebezpiecznych psów, pod warunkiem że ich opiekunowie są odpowiedzialni

PITBULL
Pitbull jest rasą dość popularną, lecz z uwagi na znaczne różnice wyglądu nie wszyscy potrafimy ją rozpoznać, głównie dlatego, że nie jest ona uznawana przez FCI, a w konsekwencji przez ZKwP. Pitbule nie mogą posiadać polskiego rodowodu, nie możemy również pokazywać ich na wystawach. Często widujemy je jednak w parkach i na ulicach. Importowane są z krajów pozostających pod jurysdykcją AKC (American Kennel Club), np. USA i Australii. Najczęściej jednak spotykamy osobniki bez „papierów”, pochodzące z rodzimych hodowli lub zza wschodniej granicy.
Pitbule charakteryzują się inteligencją oraz doskonałym kontaktem z dziećmi, są to jednak typowe psy bojowe, więc dość często okazują agresję wobec innych czworonogów. Mają silny charakter, nad którym jest w stanie zapanować tylko doświadczony przewodnik, który potrafi wzbudzić u swojego podopiecznego respekt. Tylko wówczas pitbul może być zwierzęciem bezpiecznym dla otoczenia i okazywać pełną lojalność swemu panu, z czego znana jest ta rasa. Na wszelki wypadek lepiej pitbula spuszczać ze smyczy wyłącznie w kagańcu, pozwoli to uniknąć konfliktów z właścicielami innych psów.
Wzrost – piessuka – 6050 cm
Waga – piessuka – 4030 kg
Wychowanie i szkolenie – trudne
Czy potrzebne jest pozwolenie – tak

FILA BRASILEIRO
W przeszłości był wykorzystywany do polowań na drapieżniki, pilnowania bydła, a nawet do atakowania niewolników. Fila jest typowym psem stróżującym i obronnym. Na szczęście współczesne osobniki nie są tak agresywne jak ich protoplaści, choć zachował się wśród nich silny popęd obrony terytorium oraz mienia swojego pana. Zaletą tej rasy jest nieufność do obcych wynikająca z ogromnego przywiązania i lojalności wobec właściciela. Ta cecha może być jednak przyczyną kłopotliwych sytuacji, jeśli pies nie jest prawidłowo ułożony.
Aby uniknąć problemów, szkolenie posłuszeństwa należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym. Trzeba położyć nacisk na socjalizację z psami, ponieważ fila brasileiro miewa skłonności do atakowania swoich pobratymców, szczególnie tej samej płci. Mimo, że wygląda tak groźnie, jest doskonałym towarzyszem dla dzieci, którym potrafi wybaczyć nawet bardzo brutalne traktowanie. Odpowiedzialni rodzice w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech muszą być jednak konsekwentni. Obowiązuje zasada: posłuszeństwa nigdy za wiele.
Wzrost – piessuka – 7565 cm
Waga – piessuka – 6050 kg
Wychowanie i szkolenie – średnio trudne
Czy potrzebne jest pozwolenie – nie

HOVAWART
Ludy germańskie znały hovawarta już w Średniowieczu, lecz oficjalnie uznano go za rasę w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Jest typowym stróżem, ale doskonale sprawdza się również w roli obrońcy. Hovawart to pies wszechstronnie uzdolniony, dzięki czemu nadaje się również do szkolenia na psa tropiącego, zaprzęgowego, a nawet na przewodnika niewidomych. Zalety swojego charakteru może ujawnić tylko wówczas, gdy ma naprawdę silną więź ze swym panem. Stanowczo wymaga regularnych spacerów oraz szkolenia. Aby czuć się szczęśliwym, hovawart musi pracować. Nie powinien się nudzić, wtedy może sprawiać kłopoty wychowawcze.
Jego inteligencja, zrównoważony temperament, gotowość do podporządkowania się człowiekowi, czynią z niego doskonałego psa rodzinnego. Jest on jednak dużym psem o silnym charakterze i powinien być wychowywany przez osobę doświadczoną. Zazwyczaj nie przejawia agresji wobec innych psów, potrafi również odróżnić niebezpieczeństwo pozorne od rzeczywistego. Dzięki temu niczym nie zagraża osobie podpierającej się laską, jednocześnie budząc respekt wśród prawdziwych opryszków.
Wzrost – piessuka – 6558 cm
Waga – piessuka – 3040 kg
Wychowanie i szkolenie – dość łatwe
Czy potrzebne jest pozwolenie – nie

PERRO DE PRESA CANARIO
W przeszłości był wykorzystywany do walk, polowań, a także pilnowania posesji. Współcześni przedstawiciele tej hiszpańskiej rasy odznaczają się silnym instynktem obronnym oraz wielkim przywiązaniem do swojej rodziny, nie wyłączając dzieci. Nadają się do wszechstronnego szkolenia i wykazują się dużą pojętnością oraz skłonnością do podporządkowania się człowiekowi pod warunkiem, iż będzie on posiadać cechy przywódcy. Pewna skłonność do agresji wobec pobratymców jest normą w przypadku presy. Należy o tym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie szczeniaka.
Jednak konsekwentne wychowanie i szkolenie posłuszeństwa od wieku szczenięcego są gwarancją dobrego zachowania psa i wykorzystania wszystkich jego zalet. Należy zadbać, by nasz pupil miał dużą ilość ruchu na świeżym powietrzu. W bloku raczej nie powinien mieszkać.
Wzrost – piessuka – 65-60 cm
Waga – piessuka – 5040 kg
Wychowanie i szkolenie – dość trudne
Czy potrzebne jest pozwolenie – tak

CANE CORSO
Ta sycylijska rasa ma dość mroczną przeszłość, zupełnie nie przystającą do współczesnego wizerunku. Kiedyś psy te były stałymi bywalcami aren psich walk, uczestniczyły również w polowaniach na grubą zwierzynę, m. in. na dziki. Rasa ta praktycznie wyginęła, po czym została odnowiona pod koniec ubiegłego stulecia. Cane corso jest klasycznym psem stróżującym i obronnym, dlatego szkoląc go w tym kierunku nie marnujemy czasu i pieniędzy. Jak większość czworonogów będących potomkami psów bojowych wykazuje skłonność do dominacji nad innymi zwierzętami oraz ludźmi.
Doświadczony właściciel z pewnością zdoła podporządkować sobie cane corso w takim stopniu, by zachowanie pupila nie było kłopotliwe dla otoczenia. Ta rasa świetnie kontaktuje się z dziećmi, jest szalenie bystra i pojętna. Bardzo dobrze spisuje się podczas szkolenia zarówno indywidualnego jak i grupowego. Wymaga jednak poświęcania dużej ilości czasu oraz długich spacerów połączonych z treningiem, w przeciwnym wypadku może sprawiać kłopoty wychowawcze.
Wzrost – piessuka – 7060
Waga – piessuka – 55-40
Wychowanie i szkolenie – dość łatwe
Czy potrzebne jest pozwolenie – nie

Rasy wymagające pozwolenia:

1. pitbullterier
2. perra de presa mallorquin
3. buldog amerykański
4. dog argentyński
5. perro de presa canario
6. tosa inu
7. rottweiler
8. akbash dog
9. anatolian karabash
10. moskiewski stróżujący
11. owczarek kaukaski

Kuriozalny jest fakt, że rasy 1, 3, 8, 9, 10 nie są uznawane przez FCI. Nawet w przypadku posiadania rodowodu w świetle polskiego prawa nie są rasowe, a więc nie można uzyskać na nie pozwolenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments