Psy odróżniają zło od dobra


Do niedawna naukowcy uważali, że jedynie ludzie mają poczucie moralności. Jednak prof. Marc Bekoff, ekolog z Uniwersytetu Colorado w Stanach Zjednoczonych, uważa, że moralność jest wspólną cechą wszystkich ssaków i sprawia, że nawet agresywne zwierzęta potrafią żyć razem w grupach społecznych.

 Bekoff prowadził badania na całym świecie i zebrał dowody na to, że zachowania różnych gatunków zwierząt świadczą o tym, że kierują się one wewnętrznym poczuciem sprawiedliwości, okazują empatię i pomagają innym zwierzętom przeżywającym stres. U dzikich psowatych moralność reguluje zachowania podczas zabawy – na przykład gdy dominujący wilk poddaje się drugiemu, okazując podporządkowanie i pozwalając się gryźć. Jednak gdy zwierzę ugryzie zbyt mocno, wykonuje przepraszający ukłon i dopiero wtedy zabawa może być kontynuowana. Eksperymenty na psach domowych polegające na tym, że jeden pies otrzymywał smakołyk a drugi nie, pokazały, że psy mają poczucie sprawiedliwości dotyczące dzielenia się jedzeniem.

Swoje odkrycia Marc Bekoff opisał wraz z Jessicą Pierce w książce „Wild justice. The Moral Lives of Animals” (Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt), nie jest ona jeszcze dostępna w języku polskim. MU

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments