Psy w muzeum

fot. MN we Wrocławiu

Charty, boksery, teriery, pudle, buldogi, owczarki i kundelki – ponad 200 ceramicznych figurek psów można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Obiekty pochodzą z prywatnej kolekcji Magdaleny Szafkowskiej, kuratorki Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Przedstawiają czworonogi w różnych sytuacjach – podczas zabawy, snu, z kapciem w zębach i przy jedzeniu.

– Jestem miłośniczką zwierząt, a psów szczególnie. Od bardzo dawna kupowałam figurki przedstawiające psy, ale dopiero cztery lata temu zaczęłam zbierać je na poważnie – mówi Magdalena Szafkowska. Jej kolekcja to ponad 300 eksponatów. Gdzie je kupuje? Najczęściej na targach staroci i w antykwariatach – głównie w Polsce, ale także podczas podróży, m.in. we Francji, Włoszech, Holandii, Indiach. – Pamiętam kobietę, która sprzedawała ceramiczne pieski z koszyka. To było w Lizbonie nad Tagiem, na targu staroci. Kobiecie trudno było rozstać się z figurką i zanim mi ją dała, ucałowała ją – opowiada Szafkowska.

Podczas trwania wystawy, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, a także w Panoramie Racławickiej i Muzeum Etnograficznym są zbierane datki na rzecz podopiecznych wrocławskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wystawa trwa do 30 września.

Dodatkowo 29 września w Muzeum Narodowym odbędzie się dzień otwarty. O godzinie 11 zaplanowano tego dnia wykład Magdaleny Szafkowskiej „Psy w sztuce”, a o godzinie 15 – zabawę dla dzieci „Psim tropem”. Najmłodsi obejrzą wystawę, dowiedzą się, jakim symbolem jest w sztuce pies i jakie są zwyczaje czworonogów. Odbędą się również zajęcia plastyczne, na których dzieci namalują portret własnego lub wymarzonego psa. Tego dnia na stoisku przed muzeum swoją działalność zaprezentuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. AW
  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments