Pytania z forum

fot. Shutterstock

Jak nauczyć psa nieprzyjmowania pokarmu od obcych? Co to znaczy, że pies ma niedźwiedzią łapę? Jak zostać instruktorem szkoleniowym?

Jak nauczyć psa nieprzyjmowania pokarmu od obcych?

LEKCJA 1
Właściciel trzyma psa na smyczy, pomocnik podchodzi i wyciąga rękę ze smakołykiem. Właściciel karci psa szarpnięciem smyczą w wypadku próby podjęcia jedzenia bez słowa, po czym głośno chwali psa, jeśli ten zrezygnował z jedzenia.

LEKCJA 2
Po kilku próbach pies sam zacznie odwracać głowę od wyciągniętej dłoni pomocnika. Wtedy właściciel nagradza pupila smakołykiem, by podkreślić, że brać od obcego jest źle, a od pana – dobrze. Zarówno rodzaje przynęt, jak i pomocników należy zmieniać.

LEKCJA 3
Pies zostaje przywiązany np. do drzewa, właściciel się chowa. Pomocnik podchodzi ze smakołykiem; w wypadku próby zjedzenia sam karci psa, np. „prztyczkiem” w nos, strumieniem wody z „dyngusówki” czy lekko nadeptując mu na łapę. Gdy pies już nie chce jeść z ręki, pomocnik daje właścicielowi umówiony sygnał, po czym ten drugi natychmiast chwali psa i nagradza smakołykiem.

LEKCJA 4
Powtarzamy lekcje od 1 do 3, z tą różnicą, że pokarm nie jest podawany z ręki, lecz podrzucany na ziemię, w pobliżu psa. Nawet po doskonałym opanowaniu tej umiejętności należy ją psu przypominać, najlepiej… przez całe życie

TO TYLKO MITY

– Pies nieprzyjmujący pokarmu od obcych w razie nieobecności właściciela umrze z głodu. Nieprawda – nie da się tak wyszkolić psa, by „popełnił samobójstwo”.
– Nieprzyjmowanie pokarmu od obcych skutecznie zabezpieczy przed otruciem. Niestety, nie ma stuprocentowej gwarancji, że pies nie ulegnie pokusie. Najczęściej ta umiejętność przydaje się… przy grillu – pies nie żebrze u gości.
– Nieprzyjmowania pokarmu można nauczyć tylko przy użyciu metod przyjemnych dla psa. Nieprawda – ale stosowanie wzmocnień pozytywnych jest nieodzowne.
– Najtrudniej jest oduczyć brania pokarmu od obcych psa łakomego. Przeciwnie – jeśli pies bardzo chce coś zjeść, można go równie intensywnie od tego zamiaru odwodzić smakołykami…
– Można osiągnąć sukces w szkoleniu, podrzucając psu pokarm z pieprzem. To wyjątkowo zły pomysł, szkodliwy dla zdrowia i nieskuteczny, bo negatywne doznania smakowe następują jakiś czas po zjedzeniu – uniemożliwia to psu wyciągnięcie wniosków z „lekcji”. (Adam Zaremba-Czereyski)

Co to znaczy, że pies ma niedźwiedzią łapę?
Niedźwiedzia łapa to zwyczajowe określenie schorzenia, którego zewnętrznym objawem jest niemożność utrzymania nadgarstka przez psa w prawidłowy sposób. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia ścięgien głębokich palców, np. na skutek wypadku czy innego urazu, który uszkadza te ścięgna. Można to poznać po tym, że pies stąpa na nadgarstku, a nie – jak powinien – na opuszkach palców. W przypadku uszkodzeń nerwu promieniowego łapa podwija się w nadgarstku i zwierzę opiera się na grzbietowej części nadgarstka. Jest to zwykle skutek urazu mechanicznego, np. potrącenia przez samochód, czy też przecięcia nerwu promieniowego w wyniku doznania innego urazu. Przyczyną mogą być także przebyte stany zapalne ścięgien czy nerwu oraz wszelkie zaburzenia w przewodzeniu nerwowym. W przypadku niedźwiedziej łapy konieczna jest operacja, ale nawet ona nie gwarantuje wyleczenia. (lek. wet. Artur Dobrzyński)

Jak zostać instruktorem szkoleniowym?
U prawnienia do prowadzenia kursów szkolenia psów, a także pokazów i zawodów, nadaje Związek Kynologiczny w Polsce. Kandydat na młodszego instruktora musi być członkiem ZKwP przynajmniej 5 lat. Obowiązuje go wyszkolenie psa na stopień PT oraz IPO-I, IPO-II. Tytuł młodszego instruktora szkolenia psów uzyskuje się po zdaniu egzaminu przed komisją wyznaczoną przez Główną Komisję Szkolenia Psów. Kandydatów typują okręgowe komisje szkolenia, a wniosek musi być zatwierdzony przez zarząd oddziału, do którego kandydat należy.

Młodszy instruktor szkolenia może zostać instruktorem szkolenia po odbyciu 3 lat stażu w pracy społecznej w szkoleniu psów w Związku, drogą uchwały GKSzP, po uzyskaniu pozytywnej opinii zarządu oddziału macierzystego. Musi też w tym czasie wyszkolić psa do IPO-III.

Starszym instruktorem szkolenia zostaje instruktor na zasadach analogicznych jak młodszy zostaje instruktorem, poza obowiązkiem wyszkolenia psa do IPO-III (wyższego stopnia wyszkolenia psa już nie ma). Niestety, w Polsce nie można uzyskać uprawnień instruktora agility, flyballu czy frisbee. (Urszula Charytonik)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments