Pytania z forum

fot. Shutterstock

Jak powinien wyglądać kojec dla owczarka niemieckiego? Do obedience nadaje się bardziej labrador czy border collie? Dlaczego po kastracji i sterylizacji zwierzęta tyją?

Kojec na godziny

Jak powinien wyglądać kojec dla owczarka niemieckiego?
Przede wszystkim owczarek niemiecki nie nadaje się do trzymania na stałe w kojcu! Potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem, odizolowanie go od domowników może spowodować u niego zaburzenia zachowania, objawiające się np. wygryzaniem sierści na ogonie i łapach. Znudzony pies może wykazywać także niszczycielskie skłonności. Dlatego w kojcu może przebywać najwyżej przez część dnia, gdy nie możemy mu poświęcić uwagi. Kojec musi być przestronny (min. 15 mkw.), najlepiej w kształcie prostokąta, co zapewni zwierzęciu większą swobodę ruchu.

Powinien stać w miejscu zacienionym, tak by pies widział zarówno wejście do domu, jak i bramę. Dach uniemożliwi mu przeskakiwanie siatki, a podłoga z desek ułatwi utrzymanie czystości. Buda powinna być dobrze ocieplona, dostosowana do wielkości owczarka (musi się w niej swobodnie obrócić i stanąć), a jednocześnie nie za obszerna, aby pies był w stanie ogrzać ją ciepłem własnego ciała. Ustawiamy ją tak, aby wejście znajdowało się od strony zawietrznej, zimą można dodatkowo zawiesić w otworze kawałek materiału. Przy temperaturze powietrza minus 15-20°C lepiej wpuścić psa do domu. (Jolanta Tarułka)

Kto na sportowca

Do obedience nadaje się bardziej labrador czy border collie?
Obie z wymienionych ras nadają się do szkolenia w kierunku sportowego posłuszeństwa, poza tym przy ocenie sędzia zawsze powinien brać pod uwagę predyspozycje i możliwości fizyczne danej rasy. Osobom z dużymi ambicjami sportowymi polecam jednak raczej border collie. Psy te są z natury bardzo chętne do pracy i niezwykle szybkie w reakcjach, dlatego na zawodach prezentują się bardziej efektownie.

Z drugiej strony, border collie to urodzony pracoholik. Jeśli więc sport traktujemy rekreacyjnie, lepiej wybrać labradora. Psy tej rasy mają mniejszą potrzebę pracy niż bordery. Labrador będzie także lepszy dla osób mających mniejsze doświadczenie z psami. Wybierając szczeniaka labradora, trzeba jednak pamiętać, że w obrębie tej rasy można spotkać dość skrajne temperamenty – od psów bardzo aktywnych i chętnych do pracy, po bardzo spokojne, wręcz leniwe. Dlatego mając w planach obedience, przed zakupem warto się przyjrzeć temperamentowi rodziców (a przynajmniej matki) i wybrać szczeniaka o wyższym lub średnim poziomie aktywności. (Urszula Charytoniuk)

Mniejsze łapówki

Dlaczego po kastracji i sterylizacji zwierzęta tyją?
Utarło się przekonanie, że zwierzęta po kastracji lub sterylizacji muszą przytyć. Tymczasem nic podobnego – po zabiegu nie dochodzi bowiem do istotnych zmian w procesach przemiany materii.
Zmienia się natomiast tryb życia tych zwierząt – stają się bardziej łagodne, „piecuchowate” i mniej aktywne, toteż spalają mniej energii niż dotychczas. Jeśli więc będzie się im dostarczać takich samych porcji jedzenia jak przed zabiegiem, następstwem tego może być nadwaga.

Najlepszym sposobem walki z nią jest zapewnienie naszemu czworonożnemu przyjacielowi codziennej, sporej porcji ruchu. Początkowo spacery nie mogą być forsowne, ale z każdym dniem należy je stopniowo wydłużać. Trzeba też rygorystycznie przestrzegać zalecanego dawkowania gotowej karmy. Natomiast jeśli żywimy zwierzę domowym jedzeniem, należy ograniczyć białko pochodzenia zwierzęcego i tłuszcz, a podawać więcej błonnika. Ważne jest też, aby dzienną porcję rozłożyć na kilka mniejszych i unikać przekąsek oraz kalorycznych nagród – często bowiem to właśnie „łapówki” są przyczyną nadwagi. (lek. wet. Artur Dobrzyński)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments