Pytania z forum

fot. Shutterstock

Co oznacza określenie"red nose" i czy się odnosi tylko do pitbuli? Jakie błędy popełnione przez właściciela wywołują agresję psa w stosunku do innych czworonogów? Czy psom można dawać owoce cytrusowe?

Nos do czekolady

Co oznacza określenie „red nose” i czy się odnosi tylko do pitbuli?
Określenie „red nose” oznacza po angielsku „czerwony nos” i faktycznie odnosi się do jednej z odmian pitbulteriera. Psy „red nose” mają zawsze jasny nos. W rzeczywistości nie jest on czerwony, ale cielisty lub brązowy. Psy red nose mają także jasne wargi oraz obwódki wokół oczu, same oczy również są rozjaśnione – najczęściej bursztynowe lub żółte.

Te wszystkie cechy występują tylko u psów o kilku określonych kolorach sierści (choć wzorzec dopuszcza wszystkie umaszczenia): czekoladowej lub wątrobianej, a także płowej z czekoladowym nalotem lub w czekoladowe pręgi. Każdemu z tych umaszczeń mogą towarzyszyć białe znaczenia.
Pitbulterier jest wyjściową formą psa wyhodowanego do walk, na bazie której powstał amerykański staffordshire terrier, zwany w skrócie amstafem. Amstafa wyhodowano jako psa wystawowego, natomiast pitbule czy pity, jak się je w skrócie określa, nadal często są hodowane pod kątem zapału do walki z innymi psami. Z tego powodu ani AKC (amerykański Kennel Club) ani FCI nie uznają ich za rasę. Hodowcy pitbuli rejestrują jednak swoje psy w innych organizacjach, na przykład American Rare Breed Association (ARBA). Rodowody wystawiane przez tę organizację nie są honorowane przez FCI.
Wzorzec amstafa uznaje za dyskwalifikujące m.in. umaszczenie czekoladowe i wątrobiane, toteż wszystkie amstafy powinny mieć czarne lub łupkowe nosy. Amstafy z brązową pigmentacją nosa rodzą się bardzo rzadko.

Agresja na życzenie

Jakie błędy popełnione przez właściciela wywołują agresję psa w stosunku do innych czworonogów?
Jeśli wiemy, że nas pies nie jest łagodnym barankiem, często staramy się zapobiegać jego agresywnym zachowaniom. Spodziewając się, że zaatakuje mijanego czworonoga, zwykle napinamy smycz i podciągamy ją ku górze, wydając komendę: „nie rusz!” lub „nie wolno!”. Takie postępowanie zamiast łagodzić agresję, utrwala ją. Napinając smycz, powodujemy, że pies czuje się skrępowany i przez to bardziej zagrożony – reaguje więc obroną przez atak. Podciąganie smyczy powoduje podniesienie głowy zwierzaka, zatem wbrew swej woli przyjmuje on postawę zaczepną, skłaniając inne psy do walki. Podobnie wszystkie komendy mające na celu zakazanie ataku z czasem zaczynają odnosić efekt odwrotny do zamierzonego. Pies na komendę „nie rusz” zaczyna warczeć, ponieważ słyszy ją zawsze wtedy, gdy w pobliżu jest inny pies. Dodatkowo ostry ton, którym ją wydajemy, pogłębia i tak już nerwową atmosferę. Pamiętajmy, że najwięcej osiągniemy, nagradzając psa za poprawne zachowanie. Jeszcze zanim pomyśli o zaatakowaniu innego czworonoga, warto odwrócić jego uwagę za pomocą smakołyku czy zabawki lub po prostu szybko odbiec w przeciwną stronę, wołając go wesołym głosem. W ten sposób mamy szansę zmienić złe skojarzenia psa z widokiem pobratymców. Po jakimś czasie nasz podopieczny na widok innego czworonoga z pewnością spojrzy na nas, jakby chciał powiedzieć: „Nie pobiegłem za nim! Proszę o nagrodę!”. (Adam Zaremba-Czereyski)

Pomarańczowa alternatywa

Czy psom można dawać owoce cytrusowe?
Od powiedź brzmi: psom można podawać cytrusy, ale w małych ilościach i po usunięciu pestek. Poza tym czworonogi mają problem z trawieniem celulozowych białych powłoczek okrywających miąższ tych owoców. Aby im to ułatwić, owoce należy dokładnie rozgnieść.Mimo to warto wzbogacić psią dietę o owoce cytrusowe, gdyż udowodniono, że działają one wzmacniająco na system odpornościowy. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, cukrzycy i wielu innych.Owoce o ciemnożółtym lub pomarańczowym miąższu zawierają dużo beta-karotenu, a z niego właśnie syntetyzowana jest witamina A. Natomiast w czerwonych owocach oprócz beta-karotenu jest również likopen – razem działają one przeciwnowotworowo. Zawarty w owocach nierozpuszczalny błonnik usprawnia perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom.
lek. wet. Artur Dobrzyński

ZDROWIE NA OKRĄGŁO

pomarańcze – zawierają dużo magnezu, fosforu, potasu, witaminy C, prowitaminy A i witaminy B; są wskazane przy
chorobach reumatycznych i chorobach układu moczowego;
działają moczopędnie
mandarynki – zawierają dużo witaminy C, witaminę A,
kwas foliowy, wapń, potas, fosfor, magnez, sód, żelazo i cynk
grejpfruty – zawierają dużo witaminy C i E oraz witamin z grupy B; przyspieszają przemianę materii, ułatwiają trawienie, zapobiegają zmianom sklerotycznym naczyń krwionośnych, pobudzają apetyt, działają lekko przeczyszczająco

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments