Reggae na śniegu

fot. Jamaica Dogsled Team

Z czym wam się kojarzą wyścigi psich zaprzęgów? Oczywiście z zimą. Ale to nie znaczy, że tego sportu nie mogą uprawiać mieszkańcy ciepłych krajów. W tegorocznym wyścigu Iditarod wystartował czarnoskóry Jamajczyk Newton Marshall.

27-letni zawodnik jest członkiem Jamaica Dogsled Team, a swoją karierę zaczynał od pracy. z końmi w Chukka Caribbean Adventures. Właściciel tej turystycznej firmy Danny Melville podczas wizyty w Kanadzie obserwował pracę psów pociągowych. Zafascynowany postanowił nauczyć jamajskie psy ciągnięcia wózków po wydmach. Wkrótce potem (w 2005 r.) narodził się pomysł stworzenia Jamaica Dogsled Team. Melville nie kryje, że zainspirowała go słynna drużyna jamajskich bobsleistów, która robiła furorę podczas zimowych igrzysk olimpijskich. – Być może i o nas będą kiedyś kręcić filmy – pomyślał Melville.

Do pomocy zatrudnił szkockiego trenera Alana Stewarta. Pierwsze nie były wcale husky czy malamuty, ale. kundelki z jamajskich schronisk. Wkrótce pierwszy zawodnik teamu Devon Anderson wziął udział w zawodach (początkowo tylko w wersji dryland). Na śniegu jamajscy maszerzy zaczęli się ścigać w 2008 r. Newton Marshall, który rok wcześniej dołączył do zespołu, odnosił pierwsze sukcesy. Trenując z zagranicznymi zawodnikami, przygotowywał się do startu w najtrudniejszych wyścigach. I dopiął swego. W 2009 r. wziął udział w Yukon Quest, w którym zajął 13. miejsce i zdobył nagrodę dla zawodnika, który najlepiej oddaje ducha wyścigu. Teraz Marshall startuje w Iditarod – jest pierwszym czarnoskórym sportowcem uczestniczącym w tych zawodach. Trzymamy kciuki!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments