Rzuć okiem na psią kupę! Dowiedz się, jakich 6 rzeczy nigdy nie chciałbyś w niej zobaczyć


Że nieprzyjemne? Pewnie tak. Ale skoro jemy, by żyć, musimy też wydalić produkty przemiany materii. Odchody mogą nam wiele powiedzieć o tym, co dzieje się we wnętrzu psiego organizmu.

Skoro sprzątamy po naszym psie (a robi to już chyba większość opiekunów czworonogów), możemy przy okazji rzuć okiem na to, co sprzątamy – czyli na psią kupę. A kiedy powinno nam się w głowie zapalić czerwone światełko?

Portal iheartdog.com spytał o to dra Michela Selmera, zwanego „troskliwym weterynarzem”, autora książki The Best of Both Worlds: An Advanced Guide to Integrative Veterinary for Happier, Healthier Pups.

Nikt nie lubi rozmawiać o odchodach, prawda? Niemniej jednak są rzeczy, które w psiej kupce powinniśmy chcieć zobaczyć, i takie, których oglądać lub czuć nie chcemy. Powinna ona być jednolitego ładnego brązowego koloru, duża jak ogórek lub mała jak piankowy cukierek w zależności od wielkości psa. Powinna się też lekko błyszczeć i być lekko twarda – powiedział weterynarz.

A co powinno nas skłonić do odwiedzenia z pupilem lekarza weterynarii?

1. Krew

Może wskazywać na chorobę spowodowaną sposobem odżywiania lub różnego rodzaju nieżyty żołądka albo jelit powstałe pod wpływem czynników chorobotwórczych lub alergii. Ponieważ obecność krwi w odchodach może wynikać zarówno z lekkiego podrażnienia przewodu pokarmowego, jak i sygnalizować groźne choroby, koniecznie trzeba poinformować o tym opiekującego się psem lekarza weterynarii.

2. Śluz

Jego obecność może się wiązać zarówno z rozstrojem żołądka związanym ze zmianą diety, jak i z obecnością w organizmie pasożytów, a nawet z nowotworem. Wizyta u weterynarza jest konieczna, jeśli śluz jest obfity i pojawia się dłużej niż przez dwa dni.

3. Tłuszcz

Tłuste, żółte fragmenty odchodów mogą sugerować niedobór niektórych enzymów albo zbyt dużą ilość tłuszczu w diecie, co może prowadzić do zapalenia trzustki.

4. Prężenie się lub ból przy oddawaniu stolca

Jeśli pies ma problemy z załatwianiem się dłużej niż przez jeden dzień, nie można tego lekceważyć. Przyczyną może być zwykłe zaparcie, ale także zagrażająca życiu blokada w przewodzie pokarmowym: obce ciało albo guz. Winne mogą też być przepełnione gruczoły okołoodbytowe.

5. Obrzydliwy zapach

Odchody pupila nie pachną oczywiście świeżo jak stokrotki, ale gdy nagle zaczynają wręcz odstręczająco śmierdzieć, powinno nam się zapalić czerwone światełko. Może to być skutek nieprawidłowego trawienia pokarmu, ale i innych problemów.

6. Nagłe zmiany koloru, konsystencji i zapachu

Wiemy, jak wyglądają i pachną odchody psa, gdy jest zdrowy. Każda nagła zmiana w ich wyglądzie może sugerować, że coś się zmieniło w organizmie psa, i trzeba to skonsultować z lekarzem weterynarii.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments